Kamery live
prognoza pogody

Pod zakopianką powstanie tunel. Prace potrwają do końca 2025 roku

26 lutego 2024 11:26

Chodzi o skrzyżowanie w Krzyszkowicach obok Myślenic. Mieszkańcy Podhala, którzy cyklicznie jeżdżą do Krakowa, muszą przygotować się na utrudnienia. 

Pod zakopianką powstanie tunel. Prace potrwają do końca 2025 roku

W poniedziałek przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie podpisali umowę z firmą Nowak-Mosty na budowę węzła na zakopiance w Krzyszkowicach. To miejscowość niedaleko Myślenic. W ciągu dwóch lat dotychczasowe skrzyżowanie zmieni się nie do poznania.

 – Nowy węzeł, dzięki tunelowi, który zbudujemy pod drogą krajową nr 7, pozwoli na bezpieczny wjazd z Krzyszkowic na Zakopiankę w kierunku Krakowa i Myślenic. Będzie w nim również chodnik dla pieszych. Kierowcy jadący z Krakowa do Krzyszkowic będą zjeżdżać z Zakopianki w prawo, a następnie przejeżdżać pod DK7. Dojadą wówczas nową drogą obok agencji pocztowej do przebiegającej przez wieś drogi powiatowej, prowadzącej do Sieprawia. Tą samą trasą, tyle że w przeciwnym kierunku, będą poruszać się pojazdy jadące z Krzyszkowic w kierunku Myślenic. Ruch z Myślenic do Krzyszkowic i z Krzyszkowic na Zakopiankę w kierunku Krakowa będzie poprowadzony przebudowaną drogą powiatową – informuje Kacper Michna z GDDKiA.

Inwestycja pochłonie aż 91,1 mln zł, ale dzięki temu poprawi się bezpieczeństwo zarówno zmotoryzowanych jak i pieszych. Skróci się także dojazd do Krakowa.

Dlaczego o tym piszemy? Skrzyżowanie w Krzyszkowicach to jeden z najniebezpieczniejszych punktów na zakopiance pomiędzy Krakowem a Zakopanem. Mieszkańcy Podhala, którzy do stolicy Małopolski jeżdżą cyklicznie, doskonale zdają sobie sprawę, jak bardzo potrzebna jest ta inwestycja. 

 – W okolicy przyszłego węzła zakopianką przejeżdża codziennie prawie 40 tysięcy pojazdów. Te dane pochodzą z ostatniego Generalnego Pomiaru Ruchu, przeprowadzonego w latach 2020-2021. Dzięki budowie węzła i likwidacji lewoskrętów zdecydowanie poprawi się bezpieczeństwo w tym miejscu. W latach 2017-2021 doszło tutaj do 45 kolizji drogowych i 18 wypadków, w których zginęła jedna osoba, a 23 zostały ranne. Węzeł w Krzyszkowicach to kolejne takie rozwiązanie na DK7, w styczniu podpisaliśmy umowę na budowę węzła w Myślenicach – dodaje rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.

Planowany termin zakończenia inwestycji to IV kwartał 2025 roku. Ale to nie jedyny remont zaplanowany przez GDDKiA na zakopiance. Gdzie jeszcze czekać będą nas utrudnienia na odcinku z Myślenic do Krakowa – tego dowiecie się z poniższej grafiki.

redakcja 26.02.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również