Kamery live
prognoza pogody

Pociąg z rannymi żołnierzami z Ukrainy dotarł do Krakowa

Małopolska pomaga Ukrainie na wiele różnych sposobów. Dziś w godzinach wieczornych specjalny pociąg z rannymi żołnierzami ukraińskimi dotarł do dworca Kraków Główny. Stamtąd karetki przewiozły ich do kilku małopolskich szpitali, gdzie zostaną otoczeni dalszą – pełną i profesjonalną – opieką medyczną.

Pociąg z rannymi żołnierzami z Ukrainy dotarł do Krakowa

– Dziś pokazaliśmy, jak w praktyce działa przygotowany przez polski rząd program odbierania rannych żołnierzy z Ukrainy. To kolejny wyraz naszej solidarności z Ukrainą. W działania na krakowskim dworcu PKP zaangażowanych było szereg podmiotów i służb. Ze względu na stan zdrowia rannych oraz ich bezpieczeństwo akcja musiała przebiegać w sposób maksymalnie sprawny i szybki. Małopolskie służby po raz kolejny przeprowadziły bardzo złożone działania, wymagające ścisłej współpracy i koordynacji – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Do Krakowa przywiezionych zostało 15 rannych żołnierzy z Ukrainy. Specjalnie wyposażony pociąg do Krakowa przyjechał z Przemyśla, gdzie ranni byli przewożeni z Ukrainy karetkami. Z Krakowa pociąg pojedzie do Katowic, gdzie trafią pozostali pacjenci. Najczęściej są to osoby, które poważniejsze operacje przechodziły po stronie ukraińskiej, w Polsce leczenie będzie kontynuowane lub będzie prowadzona rehabilitacja. Ich urazy – typowe dla skutków wybuchów i ostrzałów – wymagają dalszych interwencji medycznych, w tym np. rekonstrukcji, zabiegów chirurgicznych, ortopedycznych czy okulistycznych – mówi II wicewojewoda małopolski Mateusz Małodziński.

– Ranni zostali przewiezieni 14 karetkami do 9 małopolskich szpitali, w tym 5 krakowskich, gdzie otrzymają niezbędne świadczenia. Ich bliskim, którym z nimi przyjechali, również zapewniliśmy schronienie. Stan rannych jest stabilny, choć ze względu na rodzaj obrażeń ich leczenie wymaga dalszej specjalistycznej pomocy. Tę pomoc otrzymają w Małopolsce. Dziękuję szpitalom, które uczestniczą w tej sztafecie pomocy i aktywnie włączają się w takie działania. To niezwykle ważne, by dać tym rannym żołnierzom, którzy stanęli w obroni swojego kraju, nadzieję i wsparcie – dodaje wojewoda Łukasz Kmita.

Wśród szpitali, do których trafili ranni, są szpitale wojewódzkie. Jak zadeklarował wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka, to wsparcie i zaangażowanie szpitali wojewódzkich w zakresie leczenia rannych z Ukrainy będzie kontynuowane.

– Małopolska od początku konfliktu mocno wspiera Ukraińców w tym trudnym dla nich czasie. Świadczy o tym chociażby liczba uchodźców, którzy do tej pory zostali przyjęci i otoczeni opieka w naszym województwie. Dzisiejszy dzień jest kolejnym przykładem na to, że Małopolanie nie odmawiają pomocy ludziom w potrzebie i pragną nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują. Małopolskie podmioty lecznicze są gotowe, aby zapewnić przywiezionym żołnierzom ukraińskim profesjonalna opiekę. Nasz personel medyczny od początku wojny niesie pomoc przybyłym do Małopolski uchodźcom wojennym, szukającym schronienia w naszym kraju – mówi wicemarszałek Łukasz Smółka.

W zabezpieczenie akcji przyjęcia rannych żołnierzy i przekazania do zespołów ratownictwa medycznego uczestniczyło 18 funkcjonariuszy Policji, 20 strażaków Państwowej Straży Pożarnej, 12 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej oraz 12 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei.

/źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie/

redakcja 29.07.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Góral nr 1 04:33 30.07.2022

No to teraz im jeszcze wypłacie renty ! i odszkodowania !

Zobacz również