Kamery live
prognoza pogody

Po przebudowie oficyny Hotelu Herza – Muzeum Drukarstwa

27 sierpnia 2017 09:00

Jest to największa umowa, jaką miasto podpisało w ramach programu Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020. Za prawie 3 miliony złotych wybrany w przetargu wykonawca w miejscu oficyny dawnego Hotelu Herza przy ul. Sobieskiego zbuduje nowy obiekt. Będzie to Muzeum Drukarstwa.

Po przebudowie oficyny Hotelu Herza – Muzeum Drukarstwa

– Firma pana Rafała Koniecznego z Rabki-Zdroju ma przebudować, ale jest to praktycznie rozburzenie i zbudowanie nowego obiektu – mówił burmistrz Grzegorz Watycha, podpisując umowę z wykonawcą. – Współcześni kojarzą to miejsce raczej ze sklepem rybnym, który przez lata tam funkcjonował. Nowy obiekt ma nawiązywać wielkością i funkcją do kamienicy narożnej, w której ma siedzibę Euroregion „Tatry”. Ekspozycja, jaka zostanie tam urządzona, pozwoli wykorzystać zgromadzone w Muzeum Podhalańskim archiwalne druki ulotne i przede wszystkim c.k. austriacką maszynę drukarską.

Poświęcona drukarstwu ekspozycja pozwoli na przeprowadzanie warsztatów pokazujących szkolnej młodzieży z ery komputerów, skąd wziął się druk i jak się kiedyś drukowało. Unikatowa wystawa, oprócz szkół z miasta i okolic, powinna przyciągnąć także turystów. Maszyny wraz z oprzyrządowaniem pochodzą z założonej w 1898 drukarni Ignacego Borka. Interaktywna ekspozycja pokaże tradycyjne techniki druku i proces powstawania książek. A ponieważ do dziś zachowało się wiele unikatowych druków ulotnych z początku XX wieku: afisze, ogłoszenia, plakaty, zaproszenia, reklamy, również numery lokalnej „Gazety Podhalańskiej” i inne publikacje – archiwalna i multimedialna wystawa, wzbogacona o fotografie z epoki, pozwoli przybliżyć wizerunek, klimat, historię i kulturę Nowego Targu z czasów, które bezpowrotnie minęły.

Nowy obiekt powinien się dobrze wkomponować w narożny fragment ul. Sobieskiego i rynku. Przed rozpoczęciem prac rozbiórkowych potrzebny jest jeszcze plan organizacji ruchu, bo prace rozbiórkowe nieuchronnie spowodują komunikacyjne perturbacje. Ruchliwa ulica i zwarta zabudowa nie pozwalają rozwinąć zaplecza budowy, więc logistyka musi być przemyślana, a utrudnienia – ograniczone do koniecznych. I obiekt Muzeum Drukarstwa, i ekspozycja, mają być gotowe do końca lipca przyszłego roku. Powstaną tutaj – w bezpośredniej bliskości rynku – także ogólnodostępne toalety. Muzeum Drukarstwa nie będzie samodzielną placówką, lecz filią Muzeum Podhalańskiego.

Projekt, który zdobył z dofinansowanie z Programu Interreg V-A Polska – Słowacja 2014-2020, miasto Nowy Targ realizuje we współpracy z partnerami słowackimi: gminą Ludrova i z Żylińskim Krajem Samorządowym. W tych regionach, które nigdy nie były nigdy silnie zindustrializowane, jednak do dziś zachowało się wiele obiektów o dużej wartości historycznej, architektonicznej i kulturowej, związanych z drobnym przemysłem i wytwórczością oraz liczne zabytki dawnej sztuki inżynieryjnej. Wiele z zachowanych obiektów nie pełni już swoich pierwotnych funkcji, natomiast ulega coraz większej degradacji, popadając w ruinę i zapomnienie. Celem projektu jest ochrona dziedzictwa kulturowego i zwiększenie dostępności do unikatowych zabytków techniki na pograniczu dla mieszkańców i turystów. Jego efektem ma być tematyczny, transgraniczny szlak kulturowy, który połączy i udostępni mieszkańcom i turystom obiekty dziedzictwa technicznego Podhala, Orawy i Liptowa.

W Ludrovej, małej miejscowości niedaleko Rużomberku, powstanie Muzeum Papieru Czerpanego, z odtworzeniem technologii ręcznej jego produkcji. Będzie to nawiązanie do sięgających początku XVII wieku tradycji papierniczych Dolnego Liptowa. W Liptovskiej Pribylinie, która jest skansenem architektury ludowej, gromadzącym zabytki z obszaru zalanego wodami sztucznego zbiornika na rzece Wag – Liptovskiej Mary, w ramach tego projektu zostanie zrekonstruowany odcinek wąskotorowej poważskiej kolejki leśnej. Służyła ona niegdyś do transportu drewna spod Tatr. Trasa turystyczna połączy zachowaną w skansenie ekspozycję taboru kolejowego i ekspozycję historycznych budynków mieszkalnych.

Polsko-słowacki projekt będzie też skutkował odrestaurowaniem wieży wodnej z przełomu XIX i XX wieku na stacji PKP, o czym informowaliśmy wcześniej. Tam prace już się toczą, ich efekty będzie można oglądać w przyszłe wakacje.

Słowaccy partnerzy również rozpoczęli realizację swojej części projektu.

/asz

NT24TV 27.08.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również