Kamery live
prognoza pogody

Po pierwsze; przygotować auto do zimowych warunków. Rady dla turystów wybierających się w góry

13 lutego 2021 10:55

Z uwagi na zwiększony ruch pojazdów w kierunku Podhala i weekendowe plany wypoczynku w tym miejscu, policja przygotowała szereg porad dla turystów, apelując przede wszystkim o przygotowanie samochodu do podróży w zimowych warunkach, odpowiedzialne zachowanie w górach i ostrożność na stokach. Policja przestrzega także przed omijaniem korków drogami bocznymi wyznaczonymi przez nawigację. 

Po pierwsze; przygotować auto do zimowych warunków. Rady dla turystów wybierających się w góry

Wraz z otwarciem hoteli i stoków narciarskich na drogach Podhala od samego rana panuje wzmożony ruch. Doszło również do kilku na szczęście niegroźnych zdarzeń drogowych. Apelujemy do osób wybierających się na wypoczynek w górach o ostrożną i bezpieczną jazdę. Boczne drogi pokryte są śniegiem, co dodatkowo utrudnia jazdę. Pamiętajmy, aby przed wyjazdem odpowiednio przygotować samochód do podróży w zimowych warunkach.

W rejonach górskich drogi są kręte z mniejszymi lub większymi wzniesieniami, co w warunkach zimowych może bardzo utrudniać jazdę. Wystarczy jeden kierowca, który nie będzie potrafił pokonać podjazdu i zator drogowy pewny. Analogicznie sytuacja wygląda na drogach dojazdowych do stacji narciarskich. Tam również bardzo często dochodzi do kolizji na parkingach i zatorów drogowych spowodowanych przez kierowców, którzy przyjechali na letnich oponach. Warto zaopatrzyć pojazd w linę holowniczą, łopatkę do odśnieżania, kamizelkę odblaskową i łańcuchy śniegowe,  które znacznie ułatwiają jazdę na ośnieżonej drodze. Zakładanie łańcuchów jest obowiązkowe gdy napotykamy znak C-18. Tabliczka pod znakiem informuje także jakich kategorii pojazdów nakaz dotyczy. Warto dodać, że znak ten wymusza na kierującym autem założenie łańcuchów na co najmniej dwóch kołach napędowych. Kierowca, który zignoruje znak C-18 i na zaśnieżonej jezdni, gdzie występują trudności poruszania się pojazdów niewyposażonych w łańcuchy, nie założy łańcuchów w swoim pojeździe, może zapłacić 200zł mandatu i zarobić jeden punkt karny, a nawet liczyć się zakazem dalszej jazdy do czasu poprawy warunków.

Apelujemy, aby podczas powrotów z wypoczynku w górach wybierać również alternatywne drogi dojazdów do domu nie tylko drogami krajowymi, ale również przez inne drogi wojewódzkie. Spowoduje to rozładowanie korków, które w przeszłości wydłużały drogę powrotną nawet o kilkanaście godzin. Przestrzegamy jednak przed omijaniem korków drogami bocznymi wyznaczonymi przez nawigację. Takie lokalne drogi często są wąskie, strome i nieodśnieżone co powodowało ostatnio bardzo duże trudności i kolejne zatory drogowe.

Obecnie warunki do jazdy na nartach są bardzo dobre. Pamiętajmy, że ta forma spędzania czasu oprócz przyjemności i dobrej zabawy niesie za sobą również zagrożenia. Na stokach także dochodzi do niebezpiecznych sytuacji. Uczestnicy zabaw i wypoczynku stają się ofiarami nie tylko nieszczęśliwych wypadków, ale również przestępstw i wykroczeń. Dlatego przypominamy, aby odpowiednio zabezpieczyć swój sprzęt i wartościowe przedmioty przed kradzieżą.

Jednocześnie przypominamy, że odczuwalna temperatura w wyższych partiach gór jest zdecydowanie wyższa. Dlatego prosimy rozwagę i odpowiednie przygotowanie się przed wyjściem w góry. Zimą odpowiedni ubiór i obuwie to podstawa, aby wspomnienia z pobytu w górach były tylko przyjemne. Ostatnio modne stało się morsowanie, nie tylko w zimnej wodzie, czy w śniegu, ale poprzez wędrówki w wyższe partie gór bez kompletnego ubioru. Taka forma spędzania wolnego czasu wymaga odpowiedniego przygotowania i nigdy nie wiemy, jak nasz organizm zareaguje na niskie temperatury i często silne wiatry.

os 13.02.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również