Kamery live
prognoza pogody

Plenerowe lodowisko jest już czynne

13 grudnia 2019 19:05
Wyciszenie Włącz dźwięk

W dniu wczorajszym uruchomiono ślizgawkę na nowotarskim rynku. Mobilne lodowisko będzie czynne aż do marca, a jego oficjalna inauguracja nastąpi podczas otwarcia Targów Bożonarodzeniowych w najbliższą niedzielę. W przypadku ekstremalnych zanieczyszczeń powietrza w centrum, gdzie usytuowana jest atrakcja, władze miasta mają reagować na bieżąco.

Plenerowe lodowisko to duża atrakcja turystyczna Nowego Targu w sezonie zimowym. W ciągu jednego sezonu korzysta z niego kilkadziesiąt tysięcy użytkowników. W czasie ostatnich ferii, nieustannie odbierano zapytania o możliwość dokonania grupowych rezerwacji, a na nowotarski rynek zjeżdżały dzieci przebywające na zimowiskach w całej okolicy. Poza samą taflą, korzystają też z całej infrastruktury wokół. Koszt poniesiony z budżetu miasta – 140 tys. złotych – częściowo zwraca się, bowiem od każdego sprzedanego biletu, miasto otrzymuje 10% kwoty. Lodowisko to także potencjał promocyjny dla miasta i istotny element zimowej oferty turystycznej. 

Pewne kontrowersje budzi jedynie jego lokalizacja – centrum miasta to miejsce, w którym dochodzi do częstych kumulacji zanieczyszczeń powietrza. Działaczki Nowotarskiego Alarmu Smogowego podczas listopadowej Sesji Rady Miasta postulowały, by lodowisko zamykać całkowicie w tych dniach, kiedy stężenia przekraczają znacząco normy.

-Pomysł lodowiska na rynku jest wspaniałą, świetną inicjatywą. Sama z tego korzystam i zabieram tam swoje dzieci. To jest naprawdę świetna atrakcja, ale z publicznych pieniędzy. Jest tablica informująca o zanieczyszczeniu, jednak wielu nie wie, co to znaczy, że minka jest taka czy inna. Wiele dzieci nie informuje rodziców, gdzie idzie. Po prostu wybierają się na lodowisko, nie wiedząc o tych zagrożeniach. Mamy zdjęcia, kiedy jeżdżą na lodzie, a poziom zanieczyszczenia wynosi ponad 380 procent normy. Mamy prośbę, żeby na te dni, kiedy zanieczyszczenie jest duże – po prostu zamknąć lodowisko, pokazać ludziom, że dbamy o nich – przekonywała Lidia Kołodziej, lekarka, przedstawicielka Nowotarskiego Alarmu Smogowego. 

Magistrat zapewnia, że w przypadku dużych przekroczeń, będą podejmowane działania, wspólnie z wykonawcą lodowiska.

-W przypadku ekstremalnych sytuacji, będziemy na bieżąco reagować – mówi Arkadiusz Szymczyk, kierownik Referatu ds. Sportu i Turystyki Urzędu Miasta w Nowym Targu – Władze miasta podejmą odpowiednie kroki w ustaleniu z wykonawcą lodowiska, ale zachęcamy do śledzenia informacji na temat stanu powietrza i podejmowania decyzji we własnym zakresie. Tak samo, jak w przypadku wyjścia na spacer, czy uprawiania innych sportów – mówił pan kierownik, przypominając, że ślizgawka to tylko jedna z wielu form rekreacji na powietrzu, z jakich korzystają mieszkańcy zimą. Wiele osób korzysta z boisk sportowych, kiedy nie ma dużego śniegu, są biegacze i narciarze. 

Przy lodowisku będzie umieszczona tablica z “buźkami”, informująca o aktualnym stanie jakości powietrza. Aktualne pomiary znajdują się także na telebimie na rynku, w widocznym miejscu na głównej stronie internetowej miasta, a w przypadku dużych przekroczeń i stanu zagrożenia, od tego sezonu uruchomiony został miejski alert SMS. 

Lodowisko będzie czynne codziennie do 4 marca 2020 roku, w godzinach 8-22. Koszt biletu wynosi 8 zł, ulgowy – 6 zł. 

/os

„To jest nasze 5 minut, by odwrócić niechlubną sławę” – o problemie smogu na sesji

Targi Bożonarodzeniowe 2019

os 13.12.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również