Kamery live
prognoza pogody

Plaga oszustw “na wnuczka”. Cztery seniorki okradzione z naprawdę dużych pieniędzy

2 marca 2023 20:01

Tylko wczoraj, na terenie powiatu nowotarskiego, aż 3 seniorki zostały oszukane metodą „na wnuczka”. 77-letnia mieszkanka Nowego Targu przekazała oszustom rekordową sumę 185 tys. złotych, 84-letnia mieszkanka Raby Wyżnej “podarowała” złodziejom kwotę 79 tys. złotych, a 88-latka z Rabki-Zdroju – okrągłe 100 tys. złotych. Wcześniej policja informowała też o 82-letniej seniorce z Rabki-Zdroju, która straciła 47 tys. zł. Wszystkie seniorki były przekonane, że pomagają bliskim w wyjściu z tarapatów związanych z rzekomym spowodowaniem wypadku drogowego. Policja apelujemy o czujność  i rozsądek! Nigdy nie wolno przekazywać swoich oszczędności osobom obcym! 

Plaga oszustw

Przez kilka ostatnich dni, oszuści stosujący metodę „na wnuczka” dzwonili do mieszkańców powiatu nowotarskiego, próbując wyłudzić pieniądze. Zdecydowana większość seniorów, którzy odebrali taki telefon, od razu zorientowała się, że to oszustwo, nie kontynuowali rozmowy i odkładali słuchawkę. Niestety – nie wszyscy.

Każde z oszustw osnute jest wokół innej historii, wszystkie łączy jedno – oszuści działający za pośrednictwem telefonu, podszywający się pod bliskie seniorkom osoby (wnuczkę, córkę, czy syna), rzekomo uwikłane w poważne problemy związane ze spowodowaniem wypadków na drodze. Złodzieje prześcigają się w wymyślaniu strasznych okoliczności tych “tragicznych” zdarzeń – często wykorzystywany jest wątek potrącenia pieszego, ostatnio pojawiło się też rzekome spowodowanie śmiertelnego wypadku z udziałem kobiety w ciąży. 

77-letnia mieszkanka Nowego Targu odebrała telefon od fałszywej wnuczki Ani, która rzekomo spowodowała wypadek drogowy, w którym zginęła kobieta w ciąży.  Aby wnuczka nie poszła do więzienia, seniorka musiała przekazać pieniądze na opłatę odszkodowania i adwokata. Następnie z seniorką skontaktował się mężczyzna podający się za policjanta i potwierdził wersję z wypadkiem przedstawioną przez „wnuczkę” namawiając  77-latkę do przekazania pieniędzy obcemu mężczyźnie, który przyjdzie do jej domu. Kobieta uwierzyła w przedstawioną przez oszustów legendę i  zgodnie z jego wskazówkami przekazała „kurierowi” w reklamówce 185 000 złotych.

84-letnia mieszkanka Raby Wyżnej była pewna, że rozmawia przez telefon ze swoją „córką”, która zapłakana poinformowała ją, że potrąciła kobietę na przejściu dla pieszych i jest w komendzie Policji. Następnie słuchawkę przekazała mężczyźnie, który podał się za policjanta i przekonał seniorkę, że chce pomóc jej córce, żeby nie poszła do więzienia. Warunkiem pomocy było przekazanie przez 84-latkę pieniędzy. Kobieta będąc pewna, że pomaga swojemu dziecku przekazała oszustom najpierw 46 000 złotych. Jednak to było dla nich niewystarczające i namówili seniorkę do przekazania jeszcze 33 000 złotych, które pożyczyła od syna.

Z kolei 88-letnia mieszkanka Rabki-Zdroju była pewna, że pomaga swojemu synowi, który spowodował wypadek. Mężczyzna, który przyszedł odebrać pieniądze od 88-latki został spłoszony przez sąsiadów. Jednak ponownie wrócił do starszej pani, która przekazała mu przez okno puszkę z zawartością 100 000 złotych. 

Również 82-letnia mieszkanka Rabki-Zdroju uwierzyła w legendę przedstawioną przez fałszywą wnuczkę. Kobieta była pewna, że rozmawia ze swoją wnuczką Anią, która opowiadała seniorce o wypadku samochodowym, który spowodował jej tata, a syn 82-latki. Mężczyzna miał potrącić pieszą, oboje zostali ranni i mają połamane nogi.  Do rozmowy włączył się także mężczyzna podający się za policjanta, a zarazem „przyjaciel” jej syna, który przekonał ją aby pomogła rodzinie i przekazała pieniądze. Po południu, do domu 82-latki przyjechał „kurier”. Seniorka przekazała mu zapakowane w reklamówkę ponad 47 000 zł. Seniorka dopiero następnego dnia zorientowała się , że została oszukana, kiedy przyjechał do niej jej syn, który nie miał żadnych obrażeń i zaprzeczył, aby spowodował wypadek. O całym zdarzeniu oboje natychmiast powiadomili rabczański komisariat. Obecnie policjanci prowadzą czynności w sprawie oszustwa. 

Apelujemy o rozsądek! Nie przekazuj swoich oszczędności osobom obcym! Policja zwraca się z prośbą do członków rodziny osób starszych, aby poinformowały swoich bliskich o metodach i sposobach działania oszustów.

 Przypominamy i przestrzegamy!

Oszustwo „na wnuczka” :  przestępcy nawiązują kontakt telefoniczny z potencjalną ofiarą, który może trwać nawet kilka godzin, a swoje działania dzielą na kilka etapów:

·    w pierwszym etapie oszust podszywając się pod osobę bliską lub jej znajomego buduje poczucie zagrożenia dla bliskiej osoby i wskazują na konieczność udzielenia bardzo pilnej pomocy finansowej;

·    w drugim etapie oszust włącza do gry inną osobę, która odbierze pieniądze, aby rzekomo przekazać je zagrożonej osobie bliskiej;

·    w trzecim etapie ofiara wypłaca pieniądze z kasy w banku i przekazuje je zgodnie z instrukcją podaną przez oszusta;

·    alternatywnie dla powyższych etapów: drugiego i trzeciego przestępcy mogą wskazywać potrzebę przelania pieniędzy na podany przez nich rachunek bankowy.

Kiedy ktoś dzwoni i próbuje wywierać na Tobie presję, wymuszając wypłatę pieniędzy, stosuj się do poniższych zasad:

·    zachowaj spokój;

·    nie wykonuj ślepo poleceń;

·    rozłącz się i weź kilka głębokich wdechów;

·    powiadom najbliższych o zdarzeniu – zweryfikuj przedstawioną Ci historię;

Powiadom Policję o usiłowaniu popełnienia przestępstwa lub o jego popełnieniu.

os 02.03.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również