Kamery live
prognoza pogody

Pierwszy elektrofiltr i kolejne dotacje

13 lipca 2018 11:06
Wyciszenie Włącz dźwięk

Mieszkańcom chętnym do wymiany starych urządzeń grzewczych na nowoczesne, niskoemisyjne, szansę na dotację z miasta dał nowy program. Przy ul. św. Anny natomiast został zamontowany pierwszy w mieście elektrofiltr kominowy. Tym samym zniknął jeden z największych emitorów dymu w okolicy.

Do tej pory miejski program ograniczenia niskiej emisji, realizowany z dofinansowaniem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, pozwolił na udzielenie dotacji do wymiany pieców w kwocie 1 miliona 100 tys. zł. Z dofinansowania skorzystało ponad 150 właścicieli budynków. W najbliższych trzech latach z kolei ma być wymienionych 225 kotłów. 100 z nich będą to nowoczesne kotły retortowe V klasy eko design, kotły na pellet i kotły gazowe kondensacyjne.

Lista rezerwowa obejmuje ok. 100 osób, jednak zaznaczyć trzeba, że nie będzie już dofinansowania do kotłów na ekogroszek. Pojawiła się też jaskółka jeszcze innych rozwiązań – chodzi o elektrofiltr kominowy, zbudowany na takich samych zasadach, jak elektrofiltry w ciepłowniach i zakładach przemysłowych, lecz prototypowo przystosowany dla potrzeb indywidualnego budownictwa.

– W tej materii jesteśmy pierwsi w Małopolsce, a być może i w kraju – cieszy się Dariusz Jabcoń, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska UM w Nowym Targu.

Założony elektrofiltr to efekt współpracy miasta z Politechniką Śląską oraz grupą CZH. Ze Śląska wyszła inicjatywa sporządzenia w Nowym Targu listy nieruchomości powodujących największe zadymienie. Stawką w tej grze było pozyskanie środków z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na zmianę tego stanu rzeczy. Zgłosiło się ok. 30 firm, drobnych zakładów rzemieślniczych i domów prywatnych. Projekt został złożony, jednak Narodowy Fundusz wycofał się z jego finansowania. W przypadku firmy przy ul. św. Anny, która zużywa duże ilości opału, burmistrz wyłożył środki na elektrofiltr, a właściciele udostępnili prąd i komin.

Prototypowe urządzenia działa efektywnie, a na najbliższej sesji Rady Miasta będą prezentowane wyniki redukcji zanieczyszczeń, z pokazem próbek wyłapanej sadzy i pyłów.

/asz

Krótki film z montażu elektrofiltru, wyprodukowany przez grupę CZH i zamieszczony na kanale YOUTUBE, można obejrzeć tutaj:

Aleksandra Kokalik 13.07.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również