Kamery live
prognoza pogody

Pierwszy dzień obchodów – sesja naukowa. Konfederacja Tatrzańska – przeciwko hańbie Goralenvolku

10 czerwca 2016 07:11

NOWY TARG.

Cały pierwszy dzień obchodów 75. rocznicy  powołania do życia Konfederacji Tatrzańskiej wypełniła sesja naukowa pod hasłem „Góral znaczy to samo, co Polak z ducha i krwi”.
W Miejskim Ośrodku Kultury zgromadziła ona historyków, badaczy, dokumentalistów, rodziny ofiar wojny i uczestników konspiracyjnej walki, przedstawicieli władz powiatu, miasta i gminy Nowy Targ, także młodzież z gimnazjów i szkół średnich.

Pierwszy dzień obchodów - sesja naukowa. Konfederacja Tatrzańska – przeciwko hańbie Goralenvolku

Wykłady i prelekcje, podzielone na cztery tematyczne bloki, poprzedziły recytacje patriotycznych wierszy Augustyna Suskiego i Jadwigi Apostoł-Staniszewskiej, w wykonaniu gimnazjalistów z Szaflar, rodzinnej wsi naczelnika Konfederacji Tatrzańskiej, poety i męczennika narodowej sprawy. Laureaci szkolnych konkursów związanych z historią Konfederacji, odebrali nagrody. Stanisław Apostoł w swoim mówionym eseju wpisał patriotyczną poezję Augustyna Suskiego i swojej ciotki w nurt wysokiej literatury narodowej, walczącej siłą słowa zwłaszcza w najsmutniejszych okresach polskiej historii, po upadku powstań.

Jako prelegenci, prym w tej sesji wiedli pracownicy krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej – dr Dawid Golik i dr Maciej Korkuć, ale z referatami wystąpili także przedstawiciele Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, I Liceum im. Goszczyńskiego w Nowym Targu, Muzeum Tatrzańskiego; zakopiańczycy, nowotarżanie, ludźmierzanie, rabianie.

Hasłem pierwszego bloku była „Góralszczyzna zniewolona”, a referaty ukazywały niemieckie rządy na Podhalu w latach 1939 – 1943. 
Kolejne bloki tematyczne poświęcone były: Walce o niepodległość, czyli wczesnym organizacjom konspiracyjnym okupacyjnego Podhala; Walce o honor, czyli Konfederacji Tatrzańskiej i temu, co po niej zostało w sztafecie pokoleń.

/as

NT24TV 10.06.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również