Kamery live
prognoza pogody

Pierwsza wizyta marszałka Witolda Kozłowskiego w Euroregionie „Tatry”. Województwo zaangażuje się mocniej

20 maja 2022 17:53
Wyciszenie Włącz dźwięk

POLSKA-SŁOWACJA. W nowotarskiej siedzibie Euroregionu „Tatry” marszałek województwa, Witold Kozłowski, spotkał się dziś z władzami transgranicznego związku i przedstawicielami tworzących go samorządów. Głównym tematem była zmiana statusu województwa w Euroregionie.

– To moja pierwsza wizyta w siedzibie Euroregionu „Tatry” – przyznał gospodarz województwa. – Na spotkaniu była prezentacja tego, co udało się zrobić przez lata 2014 – 2020. Zamykamy w tej chwili ten okres finansowania, ale przed nami otwarcie kolejnego okresu – 2021 – 2027. Na ten temat też wymieniliśmy opinie. Natomiast dyskutowaliśmy również o ewentualnej zmianie statusu członkostwa województwa w Euroregionie. Na razie jesteśmy członkiem wspierającym, natomiast wszystko wskazuje, że w perspektywie jakichś dwóch miesięcy będziemy członkiem stałym. 

Prócz władz Euroregionu w spotkaniu z marszałkiem uczestniczyli również samorządowcy z polskiego przygranicza, zainteresowani tym, by zaangażowanie województwa w działalność związku było większe niż dotychczas. Członkostwo zwyczajne województwa oznaczałoby niewątpliwie wzmocnienie jego struktury.

 – Ja jestem otwarty na współpracę, dążę do niej i mam nadzieję, że w przyszłości częściej będziemy takie spotkanie odbywać – deklarował marszałek.

Na naszej południowej granicy działa sześć euroregionów, a gospodarz województwa pokusił się też o ocenę, jak na tym tle wyglądają efekty pracy naszego: 

– Euroregion „Tatry” od zawsze uznawany jest za bardzo aktywny i bardzo wiele ciekawych, potrzebnych rzeczy zostało zrealizowanych w tym okresie – przez stronę polską, jak też i słowacką. Przypomnijmy, że do Euroregionu po naszej stronie należą 33 samorządy. Jest to więc bardzo ważny organizm, jeśli chodzi o wykorzystanie środków zlokalizowanych w Interregu, czyli przeznaczonych na rozwój przygranicza polsko-słowackiego, więc pod tym względem nasza współpraca jest absolutnie konieczna.   

(asz)

 

 

 

 

Anna Szopińska 20.05.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również