Kamery live
prognoza pogody

Pierwsza nowotarska debata dotknęła meritum problemów (z galerią)

22 marca 2024 17:37

NOWY TARG. Z zaproszenia Nowotarskiej Telewizji Kablowej na debatę publiczną w Miejskim Centrum Kultury skorzystali wszyscy trzej kandydaci na stanowisko burmistrza Nowego Targu: Bartłomiej Garbacz, Maciej Tokarz i ubiegający się o reelekcję obecny burmistrz Grzegorz Watycha.  Wszystkim też towarzyszyły (z gromkim dopingiem i tabliczkami) komitety wyborcze.

Pierwsza nowotarska debata dotknęła meritum problemów (z galerią)

Ograniczony do 1 godz. 20 minut czas debaty (z limitowanym również czasem odpowiedzi) – wymagał dużej dyscypliny od kandydatów, którzy na każde zadane pytanie mogliby odpowiadać długo.  Kolejność odpowiadających była losowana i zmieniana w każdym etapie.

Zaczynali oni jednak od krótkiej autoprezentacji i przedstawienia motywów swojej decyzji o kandydowaniu.

W pierwszym etapie wszyscy kandydaci odpowiadali na dwa takie same pytania:

  • Jakiego miasta chcą nowotarżanie?
  • Jakie inwestycje dla dobra mieszkańców zamierzają zrealizować i w jakiej kolejności?

W drugim etapie kandydaci losowali po dwa z pytań zadanych przez Mieszkańców – drogą mailowa, na profilu FB lub przyniesionych osobiście.

Kwestie pomocy w codziennym funkcjonowaniu osobom z niepełnosprawnościami oraz kandydatury na wiceburmistrza(-ów) zaproponowane po ewentualnym wyborze – to tematy, które przypadło rozwinąć Grzegorzowi Watysze.

Bartłomiej Garbacz przedstawiał swoją koncepcję reagowania w przypadkach skażeń i zagrożeń środowiska, odpowiadał także, czy zamierza reaktywować Straż Miejską.

Maciej Tokarz wylosował pytanie, czy jako burmistrz ulegnie wobec planów poprowadzenia południowej obwodnicy przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, czy też zawalczy o przesunięcie jej w stronę Szaflar. Odpowiadał też, czy  zamierza zmienić lokalizację mobilnego lodowiska.  

Do „skrzyżowania szabel” doszło w trzecim etapie, kiedy to kandydaci mogli kierować pytania do siebie nawzajem.

Bartłomiej Garbacz „zadał” konkurentom kwestię przebudowy ul. Ludźmierskiej, wzbudzającą tyle kontrowersji wśród zlokalizowanych w tym rejonie przedsiębiorców.

Maciej Tokarz chciał się dowiedzieć, czy dwaj pozostali kandydaci będą za wprowadzeniem do planu ogólnego miasta zakazu budowy spalarni odpadów.

Pytanie Grzegorza Watychy – śladem pytania jednej z mieszkanek – dotyczyło zamierzonego przez konkurentów sposobu rozwiązania problemu skrzyżowania ulic Grel i św. Anny.

Ostatnie, relaksacyjne pytanie, wymagało zdradzenia, jak każdy z kandydatów spędza swój wolny czas na terenie Nowego Targu.

To, że w trakcie debaty współprowadzący – Dariusz Galica – kilkakrotnie  wzywał do uciszenia odgłosów emocji na sali – wynikało z hałasu czynionego przez pojedyncze osoby, nie będące w składzie żadnego z komitetów. Takie zachowania mocno deprymowały kandydatów zbierających myśli przed odpowiedzią i stojących pod presją czasu.

Mimo, że jest już po debacie, którą organizowaliśmy, by przybliżyć Nowotarżanom postaci i zamierzenia kandydatów, mieszkańcy wciąż jeszcze zgłaszają pytania, jakie chcieliby zadać pretendentom do burmistrzowskiego fotela. Debata NTVK była pierwszą, ale okazją do zadania pytań z pewnością będzie jeszcze debata organizowana przez inne media przed świętami.

Filmowy zapis naszej debaty można znaleźć pod linkiem:

Debata wyborcza kandydatów na Burmistrza Miasta Nowy Targ (NA ŻYWO)

Fot. Paweł Kos

 

Anna Szopińska 22.03.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również