Kamery live
prognoza pogody

Pierwsza edycja Young Jazz Festival – spełnienie marzeń śp. „Toniego” Macikowskiego (z galerią)

26 czerwca 2023 13:46

NOWY TARG. W nimbie sukcesu przejdzie do historii – ale i zapewne wejdzie do kalendarza dorocznych podhalańskich wydarzeń muzycznych – Young Jazz Festival „Od Nowego Orleanu do Nowego Targu”. Z innych jeszcze względów miniona sobota stała się prawdziwym świętem jazzu w stolicy Podhala. 

Pierwsza edycja Young Jazz Festival – spełnienie marzeń śp. „Toniego” Macikowskiego (z galerią)

Przesłuchania konkursowe, zaczęły się od godz. 11.00, a zgłosiło się do nich 26 wokalistów ze szkół podstawowych i średnich. Były to muzyczne talenty z różnych miejscowości powiatów tatrzańskiego i nowotarskiego, uczestnicy programu „Voice Kids”, także wielu konkursów krajowych i międzynarodowych. Oceniało ich jury złożone z nie lada ekspertów, a jednocześnie gwiazd jazzowej estrady. Byli to bowiem Karolina Leszko z Krakowa – znana wokalistka, autorka tekstów i muzyki; Dawid Rudnicki – pianista, kompozytor i aranżer, laureat wielu prestiżowych konkursów oraz Andrzej Lichosyt – dyrektor Miejskiego Centrum Kultury, artysta scen muzycznych kształcony w kilku znaczących ośrodkach. Przy tym krakowianie to pedagodzy czynni w branży jazzowej. Ciekawe i stojące na wysokim poziomie wykonawczym prezentacje uczestników konkursu były powodem gorących dyskusji przy wyborze laureatów. A wystąpili oni przed publicznością w pierwszej części wieczornego koncertu.

Gości witał dyrektor MCK-u, jako gospodarz obiektu i organizator tego wydarzenia. A koncert otworzył sygnał Festiwalu Jazzowego odegrany przy udziale New Market Jazz Bandu – drugiej zbiorowej gwiazdy wieczoru, która w tym roku świętuje 40-lecie swojego istnienia. Najpierw jednak próbkę swoich koncertowych możliwości dał Big Band Państwowej Szkoły Muzycznej pod batutą pani dyrektor Marty Łapczyńskiej.

By ośmielić nieco stremowanych, ale tak naprawdę już zaprawionych w scenicznych bojach młodych wokalistów, Karolina Leszko i Dawid Rudnicki artystycznie wykonali kultową piosenkę  „What a wonderful World”, rozsławioną wykonaniem Louisa Armstronga. Po owacji dla mistrzów publiczność w sali widowiskowej słuchała już kolejnych laureatów konkursu, widząc w nich zadatki przyszłej sławy. Nie bez powodu jurorzy chwalili młodych jazzmanów za walory głosowe, nienaganny angielski, interpretację i „feeling”. W rolę konferansjera z przyjemnością i wprawą wszedł Karol Konarski – dyrektor artystyczny wszystkich imprez jazzowych w Zakopanem.

Wykonawcom akompaniowali nauczyciele Państwowej szkoły Muzycznej w Nowym Targu: Liliana Mamczur – główna sprawczyni Festiwalu wymarzonego kiedyś przez śp. lidera New Market Jazz Bandu – doktora Zdzisława „Toniego” Macikowskiego oraz Wojciech Inglot. Dołączył do nich niewidomy i bardzo utalentowany Kuba Nowak, przez wielu kojarzony z legendarnym Ray’em Charlesem.

W młodszej grupie po najwyższe festiwalowe laury sięgnęli: najmłodszy uczestnik konkursu Maksymilian Bubeła, Anna Maria Jarząbek i Aleksandra łapka.

Wśród uczniów szkół średnich I miejsce ex aequo zdobyły Anna Stasińska i Aleksandra Lichaj; II – saksofonowy duet Kinga Niemiec i Emilia Zagata, a III – Wojciech Jabłoński.

Po indywidualnych prezentacjach nie brakło urokliwego tercetu najmłodszych z „Kameleonem Leonem” ani czarującego duetu Maria Łaś i Wojtek Jabłoński, także dziewczęcego kwartetu. Wykonania były efektowne i znakomite. A wszystko zakończyło wspólne odśpiewanie radosnej piosenki „Podaruj mi trochę słońca”.

Prócz tego, że laureaci dostali nagrody, każdemu z uczestników konkursu dyrektor MCK-u wręczył na scenie dyplom wraz z festiwalową koszulką.

A gdy już jazzowa młódź opuściła scenę, o czterech dekadach radowania uszu i serc swoją muzyką przypomniał popularny, lubiany New Market Jazz Band, niestety, już bez swojego lidera i założyciela. Pamięć „Toniego” Macikowskiego będzie jednak żyła także w Festiwalu, który on sobie wymarzył pod takim właśnie hasłem: „Od Nowego Orleanu do Nowego Targu”.

Z fanami swojej muzyki nowotarscy jazzmani mogli się podzielić wielkim urodzinowym tortem. Przy jubileuszu dziękował im i gratulował burmistrz Grzegorz Watycha. A pierwsze takie święto jazzu w Nowym Targu doszło do skutku dzięki dofinansowaniu z funduszu antyalkoholowego.  

(asz)

 

 

 

Anna Szopińska 26.06.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również