Kamery live
prognoza pogody

Park&Ride na Kościuszki – powrócił na Radę

24 kwietnia 2018 06:58

Radni wyrazili zgodę na to, by miasto zakupiło działkę przeznaczoną na budowę parkingu typu “Park&ride” przy ulicy Kościuszki, mimo, że z prowadzonych z właścicielami negocjacji wynika, że ich żądania cenowe są wyższe niż wycena nieruchomości dokonana przez rzeczoznawcę. Budowa parkingu jest częścią dużego, unijnego projektu, jakie miasto realizuje z aż 85 % dofinansowaniem. Miasto jest obecnie właścicielem większości terenu parkingu, z wyłączeniem właśnie tej jednej działki. 

Park&Ride na Kościuszki - powrócił na Radę

Podjęcie uchwały poprzedziła dość długa dyskusja. Radny Paweł Liszka domagał się odroczenia sprawy oraz tego, aby z negocjacji prowadzonych przez miasto z właścicielami spisany był protokół rokowań, który zostałby przedstawiony radnym przed podjęciem uchwały.

-W przeszłości była taka sytuacja, bodajże w Krakowie, gdzie rada wyraziła zgodę, a potem radni byli wzywani do sądu – argumentował – Jestem za tą inwestycją, ale nie można nas, jako radnych, traktować niepoważnie. 

-Przeprowadziliśmy już kilka negocjacji i zbliżamy się do dobrego punktu, natomiast istnieje prawdopodobieństwo, że cena może wyjść wyższa niż wartość. Jestem skłonny pana zapewnić, że nie zapłacimy więcej niż 15-20 % wartości – uspokajał radnego naczelnik Wydziału Gospodarki Nieruchomościami UM Janusz Jakobiszyn. 

Zdanie radnego Liszki podzielali radny Janusz Tarnowski i radna Bogusława Korwin. Większość radnych była jednak za podjęciem uchwały:

-Jeśli będziemy dalej zwlekać, przyjdzie czas, że właściciel może się cofnąć i nie będziemy mieć ani dotacji, ani placu i nie będzie żadnego parkingu. Ciekawe kto weźmie za to odpowiedzialność? – pytał retorycznie radny Jan Łapsa i wnioskował o głosowanie imienne.

-Nie wyobrażam sobie, żeby działeczka o wielkości 3 arów zagrodziła nam cały projekt. Jest to projekt wiązany. Tam są istotne kwestie, jeśli chodzi o MZK – mówił radny Andrzej Swałtek

Za podjęciem uchwały optował również Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski:

-Nie zgadzam się z kolegami, chyba nie mają doświadczenia w kupowaniu ziemi od osób prywatnych. To są bardzo trudne negocjacje, wg mnie należy cieszyć się z tego, że właściciel nie mówi: nie. Przypomnę, że sprawa tej działki ciągnie się od 25 lat. 

Wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek przypomniał raz jeszcze ideę projektu oraz wysokość dofinansowania.

Na terenie parkingu przy Kościuszki miasto planuje budowę tzw. węzła przesiadkowego park&ride w ramach projektu “Kompleksowa integracja systemu niskoemisyjnego transportu miejskiego na terenie Miasta Nowy Targ oraz gmin Nowy Targ i Szaflary”, współfinansowanego ze środków RPO WM na lata 2014-2020. Koszt budowy parkingu wynosi ok. 2 mln 470 tys. złotych, z czego dofinansowanie wynieść miałoby blisko 2 mln  100 tys. złotych. Na cały projekt, miasto może pozyskać jednak aż kilkanaście milionów dofinansowania. 

Oprócz budowy dwupoziomowego parkingu, złożony przez trzy samorządy projekt obejmuje zakup nowych pojazdów dla MZK w Nowym Targu, uruchomienie nowych linii, dostosowanie rozkładu jazdy do potrzeb mieszkańców na podstawie analiz i wybudowanie nowych przystanków na terenie gmin.

-Odwleczenie tego o miesiąc może uczynić szkodę dla miasta. Nie zakupimy taboru, autobusów do MZK, ani nie poprawimy jakości świadczonych usług transportu miejskiego. Przypominam, że temat dotyczy nie tylko miasta, ale w sumie trzech samorządów. Do końca kwietnia mają być gotowe dokumenty – pozostałe gminy mają te projekty gotowe. Dobrze byłoby, gdyby burmistrz podpisał umowę z marszałkiem i żebyśmy my ruszyli z pracami – argumentował wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek.

Ostatecznie, za podjęciem uchwały zagłosowało 15 radnych, nikt nie był przeciwko 4 osoby wstrzymały się od głosu. 

/os

os 24.04.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również