Pandy i miłe smoki dzieliły stół z Grą o Tron w Spółdzielczym Domu Kultury
Nowotarski Klub Fantastyki to darmowa, otwarta dla każdego chętnego inicjatywa, która zrzesza fanów ogólnie pojętej fantastyki z całego regionu – książek, gier, filmów czy komiksów.
Pochmurna i deszczowa pogoda nie przeszkodziła w ubiegłą sobotę miłośnikom fantastyki spotkać się w Spółdzielczym Domu Kultury w Nowym Targu. Stół do ping-ponga, który na ostatnim spotkaniu stanowił rozwiązanie problemu technicznego, tym razem zagościł jako wygodne rozwiązanie by grać w gry planszowe bez potrzeby łączenia stolików. Uczestnicy spotkania szybko podzielili się na dwie grupy, jedna z nich zagrała w planszową wersję Gry o Tron, zaś druga zajęła się familijnymi tytułami Flamecraft i Takenoko.
Gra o Tron to oparta na prozie Georga R.R Martina, gra planszowa w której celem graczy jest zdobycie terenu całego Westeros, wcielając się w jeden z rodów. Aby dokonać podboju, należy przejmować obszary mapy poprzez rekrutację wojska, a podczas bitwy w postaci kart wspomagają nas postaci znane z serialu i książek. Poza aspektem czysto militarnym, w grze należy dbać też o zaopatrzenie swoich wojsk, ale przede wszystkim o wpływy. Żetony wpływów pozwalają graczom nie tylko umieszczać je na podbitych terenach, aby zaznaczyć swoje terytorium, ale również co kilka tur odbywa się licytacja o pozycję na trzech torach: Żelaznego Tronu, Lenników, oraz Królewskiego Dworu. W tych realiach mrocznego fantasy nie może również zabraknąć ataku dzikich, oraz wywoływanych przez karty zdarzeń losowych elementów wpływających mocno na rozgrywkę. Wygrywa gracz posiadający siedem zamków, jeśli nikt nie spełnił tego warunku, po upływie dziesięciu tur liczone są punkty zwycięstwa za posiadane obszary.
Flamecraft to gra, w której gracze rywalizują między sobą, wcielając się w rolę sklepikarzy-smokoustych. Każdy z nich stara się stworzyć idealne warunki dla smoczych rzemieślników w zaczarowanym miasteczku. Swoje smoki trzeba rozstawiać w odpowiednich miejscach, oraz korzystać z ich czarów i umiejętności. Kiedy dany sklep jest już pełny smoków, dokłada się kolejny zapełniając w ten sposób miasto. W momencie, w którym kończy się talia kart zaklęć, lub kart rzemieślników, rozgrywana jest jeszcze jedna tura, a następnie gracze liczą swoje punkty i wygrywa ten, który ma ich najwięcej.
Takenoko to gra, gdzie wcielimy się w rolę przedstawicieli cesarskiego dworu, aby zaopiekować się pandą. Plansza rozbudowywana jest podczas rozgrywki, poprzez dobieranie kart celów. Każdy gracz ma za zadanie pielęgnację pola bambusa, poprzez jego odpowiednie nawodnienie lub dbanie by rósł jak najwyższy. Ważnym elementem gry jest też karmienie pandy właściwymi kolorami bambusa. Wygrywa osoba, która najskuteczniej spełni określoną wcześniej liczbę celów wskazanych przez karty.
Na koniec spotkania wszyscy zebrali się do wspólnej rozgrywki w Avalon, w którym każdy z nich wcielił się w poplecznika, lub przeciwnika Króla Artura. Celem popleczników jest wykonanie trzech misji, zaś przeciwników oprócz wykonania misji interesuję również skłócenie grających, lub zabicie Merlina. Trzon gry stanowi fakt, że nikt nie wie kim są pozostali gracze, poza graczem wcielającym się w Merlina. Gra nie posiada rozbudowanych mechanik, polega ona przede wszystkim na blefie, spiskach i dedukcji. Dyskusja stanowi tutaj kluczową rolę, nie karty czy żetony.
Informacje dotyczące kalendarza spotkań znajdziemy w mediach społecznościowych Konwentu Fantastyki Oscypkon oraz Spółdzielczego Domu Kultury. Aby być na bieżąco z planowaną tematyką spotkań lub móc zaproponować realizację swoich własnych pomysłów, można dołączyć do serwera Discord.
Komentarze
I dobrze, że w tym mieście coś się dzieje. Niech MCK żałuje, że to nie u nich. Mnie osobiście to nie interesuje, żadne gry a tym bardziej fantastyka. Oby to miasto rozwijało się w tę stronę.