Kamery live
prognoza pogody

Pamięć o ofiarach rzezi wołyńskiej

11 lipca 2023 10:12

NOWY TARG.  Jedynym w mieście, może i na Podhalu, miejscem, które upamiętnia ofiary rzezi wołyńskiej, jest pomnik POTOMNYM, postawiony nieopodal Kopca Wolności, w setną rocznicę odzyskania niepodległości.  

Pamięć o ofiarach rzezi wołyńskiej

– 80 lat temu, 11 – 12 lipca 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia dokonała skoordynowanego uderzenia na wsie i miasteczka w województwie wołyńskim. Zginęło wtedy ok. 100 tys. ludzi – przypomina Tadeusz Morawa, prezes nowotarskiego Oddziału Niezależnego Światowego Związku Żołnierzy AK. –  To ludobójstwo, którego dokonały Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów – frakcja Stefana Bandery, podporządkowana jej Ukraińska Powstańcza Armia oraz ludność ukraińska uczestnicząca w mordach swoich polskich sąsiadów, przeszło do historii pod nazwą „krwawej niedzieli”, gdyż atak UPA rozpoczął się, gdy ludność tych terenów zdążała do kościołów.  

Przez gremia polityków, historyków i rządowy szczebel przetacza się teraz gorąca dysputa o sposobie udokumentowania i rozliczenia tej niebywale brutalnej, okrutnej czystki etnicznej. Wciąż jątrząca się rana w dziejach narodów polskiego i ukraińskiego; rocznica przypadająca na wojenny czas – niestety, mogą się wpleść w kampanijne wątki konkurencyjnych ugrupowań. Bez względu na to – trudna, bolesna kwestia rzezi wołyńskiej powinna być jednak przedmiotem pamięci, dalszych badań i refleksji na przyszłość. Wśród nas żyją wciąż potomkowie tych, którzy uniknęli mordu, uciekając z Wołynia „tak, jak stali”, ostrzeżeni przez sąsiadów.   

(asz)     

 

Anna Szopińska 11.07.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również