nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Otwarcie Uszatego Szlaku Turystycznego

Zaczyna się w Nowym Targu, kończy w gminie Szaflary. Uszaty Szlak Turystyczny – czyli 11 tablic informujących o zwyczajach sowich rodzin zamieszkujących Bór na Czerwonem, został oficjalnie otwarty. Mierzący około 4 kilometrów, zlokalizowany wzdłuż wiodącej wokół rezerwatu ścieżki rowerowej, stanowi uatrakcyjnienie tego fragmentu Szlaku wokół Tatr, a co istotne – jest pierwszym sowim szlakiem turystycznym w Polsce. W inauguracyjnym rajdzie rowerowym wzięło udział kilkadziesiąt osób, a w rolę przewodnika wcielił się nie kto inny, a pomysłodawca szlaku, Daniel Urbaniak. Nie mogło też zabraknąć obecności prawdziwych sów. 

Spora grupa osób zdecydowała się spędzić upalne, sobotnie popołudnie, podążając na dwóch kółkach szlakiem sowich tabliczek. Pięknie graficznie, umiejscowione dyskretnie na słupkach w jedenastu punktach Szlaku wokół Tatr na odcinku pomiędzy parkingiem przy Ranczu, a Szaflarami, w barwny sposób przybliżają zwyczaje sowich rodzin zamieszkujących teren rezerwatu i jego najbliższych okolic.

Informacje zawarte na tabliczkach zupełnie pozbawione są suchego charakteru typowego dla edukacyjnych szlaków, jakie znaliśmy do tej pory. Daniel Urbaniak obserwowane sowy nazywa po imieniu, opisując ich zwyczaje, opowiada w pierwszej osobie, w tekst wplata mnóstwo anegdot, a do potencjalnego odbiorcy zwraca się personalnie, jak do adresata listu („opowiem Ci”, „dowiedziałeś się”, „przedstawię Ci” itp.). To tak naprawdę jedynie próba zamknięcia w paru akapitach całego ogromu wiedzy zdobytej dzięki prowadzonej od kilku lat obserwacji różnych gatunków sów żyjących w Borze na Czerwonem, dlatego dziś, podczas inauguracji szlaku, kolejne punkty były rozwijane szerzej i uzupełniane o dodatkowe informacje. 

Finisz wydarzenia odbył się na terenie Rancza, gdzie na uczestników czekało ognisko, kiełbaski i…prawdziwe sowy: majestatyczny Zbigniew i zabawny Gizmo, przywiezione przez pasjonatów z A.KUKU, zawodowo zajmujących się pokazami sokolniczymi. 

Pierwszy w Polsce Uszaty Szlak Turystyczny powstał we współpracy z Nadleśnictwem Nowy Targ i gminą Szaflary. Za stronę merytoryczną odpowiada pomysłodawca szlaku, Daniel Urbaniak. Nad graficzną i filmową stroną projektu czuwa Jarek Haber z PodhaleGROUP, całość koordynuje natomiast Fundacja „2 Koła”.

Montaż tabliczek przybliżających życie uszaków to nie koniec realizacji sowiego projektu związanego z Borem na Czerwonem. Kolejnym etapem ma być udostępnienie w sieci filmów, zdjęć i odgłosów, które zostały zarejestrowane w rezerwacie.

/os

 

 

7 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

1 komentarzy

Adam

Sierpień 12, 2019, o 22:14:08

Brawo dla burmistrza. Świetny pomysł na kolejna atrakcje turystyczna.

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna