Kamery live
prognoza pogody

Oświadczenie starosty nowotarskiego po reportażu Superwizjera

Starosta nowotarski Krzysztof Faber wydał oświadczenie po emisji w telewizji reportażu pt. “Układ nowotarski”. 

Oświadczenie starosty nowotarskiego po reportażu Superwizjera

Oświadczenie Starosty Nowotarskiego

Nawiązując do reportażu programu Superwizjer TVN pod tytułem „Układ nowotarski” jako Starosta Powiatu Nowotarskiego  chcę odnieść się do zaprezentowanych w programie treści:

  • Działania korupcyjne w Powiatowym Zarządzie Dróg sprzed 8 lat są przedmiotem trwającego postępowania prowadzonego przez organy ścigania. Reportaż TVN nie wniósł w tym zakresie żadnych nowych informacji. Już po reportażu TVN pozyskałem z archiwum dokumenty potwierdzające, że oświadczenie majątkowe ówczesnego zastępcy dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg było przekazane przeze mnie do Naczelnika Urzędu Skarbowego i Urzędu Kontroli Skarbowej celem odrębnej kontroli.
  • Od tego czasu zrobiliśmy dużo, żeby zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami. Aktualnie w jednostce jest wprowadzone Elektroniczne Zarządzanie Dokumentami, a administratorem tego systemu są pracownicy spoza jednostki co zapewnia transparentność obiegu informacji. Proces wyboru wykonawców odbywa się poprzez zewnętrzną platformę cyfrową, która uniemożliwia jakiekolwiek ingerencje lub modyfikacje złożonych ofert.
  • Wznowienie postępowania administracyjnego w sprawie biogazowni rolniczej trwa i najbliższe czynności z udziałem stron postępowania i świadków będą prowadzone w dniu 13.10.2023r. Po ich zakończeniu i braku kolejnych wniosków dowodowych ze strony inwestora lub wnioskodawców wznowienia organ przystąpi do oceny całości materiału i wyda rozstrzygnięcie w sprawie;
  • Mieszkam w Rabie Wyżnej, i wraz z rodziną spotykamy się z innymi mieszkańcami. Z częścią z nich utrzymujemy relacje oparte na wieloletniej znajomości i wzajemnym szacunku. To właśnie moi znajomi, których znam od kilkudziesięciu lat i którzy wypowiadają się w materiale TVN, zaproponowali mi i mojej żonie wspólny wyjazd wakacyjny. Dopiero z reportażu dowiedziałem się, że propozycja wspólnego wyjazdu wypłynęła ze wspólnej inicjatywy rodzin, które pozostają obecnie do siebie w opozycji w tej sprawie. Temat tego wyjazdu nie jest nową informacją i był od samego początku sprawy obecny w Rabie Wyżnej, ponieważ osoby wypowiadające się w materiale, a jednocześnie organizatorzy wyjazdu, to bliska rodzina osób organizujących protesty, a fakt wspólnego wyjazdu był już przez nich w tej kampanii wykorzystany. Koszty wyjazdu mojego i żony sfinansowaliśmy samodzielnie. Na wyjeździe nie był poruszany temat biogazowni rolniczej.
  • Bardzo wiele osób w Rabie Wyżnej wie, że zajmuje się pszczelarstwem w pasiece założonej już przez mojego ojca. Mam zezwolenie na sprzedaż bezpośrednią produktów pszczelich. Nie wymaga to posiadania kasy fiskalnej ani wystawiania faktur, a swój dochód w tym zakresie wpisuję w moim oświadczeniu majątkowym. Absurdem jest pomysł, że miałbym mieć jakieś zobowiązania wobec osób kupujących u mnie miód. Jeśli ktokolwiek myśli inaczej to bardzo proszę aby tego miodu u mnie nie kupował i zostawił go dla osób, którym on naprawdę smakuje.
  • Po zapoznaniu się z materiałami w reportażu odnoszę wrażenie, że jestem elementem rozgrywki pomiędzy przeciwnymi stronami walczącymi ze sobą w sprawie biogazowni rolniczej w Rabie Wyżnej.

Dodam też, że przedstawiony materiał próbuje ułożyć w całość niepowiązane ze sobą wydarzenia, nie przedstawia pełnych wypowiedzi ani kontekstu sprawy.

Krzysztof Faber

ag 12.10.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

2 komentarze
Ktt 12:06 12.10.2023

Jakoś nie wierzę Faber w ani jedno twoje slowo.

Ktt 12:06 12.10.2023

Jakoś nie wierzę Faber w ani jedno twoje slowo

Zobacz również