Kamery live
prognoza pogody

Oryginalna artystka, Helena Jacyno – gościem Spotkania przy Ruczaju

15 marca 2019 12:58

NOWY TARG. Charytatywno-artystyczne Spotkania przy Ruczaju trwają ku radości ich uczestników i ku pożytkowi Fundacji im. Adama Worwy. Bohaterką kolejnego wernisażu jest artystka z różnych względów fantastyczna – Helena Jacyno, z pochodzenia lwowianka, córka polskiej pianistki i greckiego rzeźbiarza.

Oryginalna artystka, Helena Jacyno – gościem Spotkania przy Ruczaju

Kończyła Akademię Sztuk Pięknych we Lwowie, na wydziale ceramiki. Studiowała też malarstwo ścienne i scenografię. Malarstwa na szkle uczyła się na warsztatach w Zakopanem, a wycinankarstwa w Pułtusku. Tytuł doktora sztuk pięknych uzyskała w krakowskiej ASP. Indywidualnych wystaw ma już prawie 50. Jej twórcze dokonania uhonorowało odznaczenie „Zasłużony dla kultury polskiej”. Artystyczną wrażliwość artystki z podwójnym obywatelstwem buduje też zakorzenienie w historii sztuki.

Oryginalna uroda łączy się w niej w wewnętrznym ciepłem, empatią, dużym talentem, wrażliwością i wszechstronnym wykształceniem. Jest artystką  barwną – jak jej malarstwo, życie, serdeczność, życzliwość dla ludzi. Cała jej sztuka zdumiewa różnorodnością, bo artystka-czarodziejka z równym zamiłowaniem uprawia malarstwo sztalugowe, malarstwo na szkle, batik, rysunek, wycinankę artystyczna, aplikację, collage, grafikę, malarstwo monumentalne; tworzy też witraże, ceramikę, scenografie do teatralnych spektakli, para się i grafiką komputerową. Jest osobowością równie kreatywną, jak refleksyjną.  

W maju 2017 roku Helena Jacyno gościła w Galerii BWA „Jatki”, z wystawą „Podróże w czasie” i przestrzeni”, przydając uroku kolejnej nowotarskiej Nocy Muzeów. 

Na ścianach „Ruczaju” można teraz podziwiać jej gabarytowe pastele – fantastyczne dzieła w nasyconych barwach. Motyw wszystkich prac to kwiaty, a zwłaszcza storczyki. W kształtach ich płatków, kielichów, bogactwie form – można się dopatrzeć zarysów ludzkich twarzy, głów, postaci.

– Storczyki są nieprzewidywalne… – zaznaczała sama autorka.

Tradycją Spotkań przy Ruczaju jest, że jedną z wystawianych prac autor darowuje na rzecz Fundacji i jest ona – wśród innych przekazanych Fundacji dzieł – licytowana podczas dobroczynnego Balu Burmistrza.

– Jesteśmy tu tak krótko, że jeśli możemy komuś pomóc lub kogoś ucieszyć, to jest to bardzo, bardzo ważna sprawa – rzekła artystka, otwierając wystawę. 

Muzyczną oprawę wernisażu wystawy Heleny Jacyno zapewnił młody, utalentowany gitarzysta z Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu, Marcin Głodziak, prezentując swoje umiejętności w repertuarze od barokowej klasyki po współczesne polskie utwory.

Artystkę przedstawiała Beata Zalot. Wernisażowe spotkanie było okazją do nabycia ozdobnych jajek – dzieł uczniowskich wolontariuszy Fundacji i do przekazania informacji o statutowej działalności. A teraz właśnie w nowej jej siedzibie, przy ul. Królowej Jadwigi, tworzony jest gabinet rehabilitacji.

(asz)

 

Anna Szopińska 15.03.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również