Kamery live
prognoza pogody

Orszak Trzech Króli

Po raz dziesiąty w Polsce, po raz pierwszy w Nowym Targu – Orszak Trzech Króli 2018 był tłumny, radosny i słoneczny. Przemaszerował spod kościoła NSPJ na nowotarski Rynek, gdzie Mali Śwarni zainscenizowali żywą szopkę. Rodzi się piękna tradycja!

Orszak Trzech Króli

W maszerującym tłumie, oprócz księży, ministrantów, scholi oraz innych parafialnych grup z „nowego” i „starego” kościoła – prym wiodła góralska gromada „Małych Śwarnych” i członków Związku Podhalan.

Orszak z barwnymi sztandarami, pod znakiem Trzech Króli, wyruszył po zakończeniu południowej Mszy św., po odczytaniu fragmentu Ewangelii wg św. Mateusza, przy akompaniamencie radosnych okrzyków: „Bóg jest dla wszystkich – wysokich i niskich”, „Nie szukaj znaków – ruszaj w Orszaku!”. Najbardziej efektownymi jego elementami były banderia konna (zamiast wielbłądziej) z Kacprem, Melchiorem, Baltazarem w purpurowych szatach i koronach oraz zaprzężone w kucyki góralskie „półkoski”. W „półkoskach” jechała Matka Boska żywym Dzieciątkiem, u jej boku kroczył Św. Józef, za nimi podążała gromada małych górali – z całą jasełkową grupą – kolędując z zapałem.

Do uczestników Orszaku, którzy wysypali się z kościoła, dołączali ludzi czekający na ulicy, przystrojeni w papierowe korony. Przy pełnym słońcu Orszak zawędrował na rynek, kierując się do ustawionej z boku ratusza, krytej słomą szopki. Przed nią odbył się ceremonialny pokłon Trzech Króli, ze złożeniem darów – dla przypomnienia, że w osobach Trzech Mędrców cały świat pogański oddał hołd objawionemu w ludzkim ciele Jezusowi i ze zbawienie przyszło wszystkich, nie tylko do Narodu Wybranego.

Pośrodku miasta słowo do idących w Orszaku rzekł i burmistrz Grzegorz Watycha, zachęcając, byśmy – jak Trzej Królowie szli za światłem gwiazdy – szli za dobrem, każdego dnia życia dokonując wyborów.

W ramach akcji „Mędrcy dla Wschodu” wolontariusze zbierali datki na rzecz polskich szkół na Ukrainie. Styczniowe słońce sprzyjało pozostaniu na rynku, gdzie trwały jeszcze gry i konkursy.

Debiut Orszaku był tłumny, efektowny i radosny.

/asz

fot. os

os 06.01.2018
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Katarzyna Jarkiewicz 16:02 07.01.2018

Wspaniała inicjatywa! Warto by zaangażować nowotarskie szkoły,aby były prawdziwe orszaki giermków i panien idących razem z królami. Cudownie,że reprezentowane są stroje góralskie i gra muzyka. Do zobaczenia za rok!

Zobacz również