Kamery live
prognoza pogody

Orły znów w łukach okien Bursy. Powrót historycznych rzeźb

14 listopada 2023 17:55

NOWY TARG. Święto Niepodległości było ważnym dniem również dla Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej i zabytkowego obiektu, nad którym ma ono pieczę. Na elewację, w przestrzeń łuków wieńczących okna po obu stronach głównego wejścia, wróciły orły strzegące wrót od początku istnienia Bursy, czyli od 1912 roku.

Orły znów w łukach okien Bursy. Powrót historycznych rzeźb

Te wymowne rzeźby zostały skute w nieznanych okolicznościach i w nieznanym czasie. Teraz, dzięki staraniom wielu osób, udało się wykonać repliki, które wróciły na dawne miejsca i ponownie zdobią frontową ścianę.

Na podstawie archiwalnych, najwcześniejszych zdjęć Bursy, proporcje i kształt orłów odtwarzał w glinie Gabriel Wolski.  Silikonową formę stworzył Gabriel Szyrszeń, a to już umożliwiało wykonanie betonowych odlewów w jego pracowni. Orły zostały pomalowane, a beton – zabezpieczony przed wilgocią. Każdy z orłów waży ok. 25 kilo. Ich mocowaniem na elewacji zajęła się firma budowlana Krzysztofa Ślimaka.

Triumfalny powrót orłów wieńczył też inne wielkie dzieło – finał generalnego remontu i rewitalizacji budynku Bursy.

– Wykonaliśmy go za własne, wypracowane środki – mówi Danuta Hajnos, pani prezes TBG. Zadanie nie było łatwe, gdyż remont możliwy był tylko przez dwa miesiące w każdym roku. Pozostałe miesiące to czas nauki.

W uroczystym odsłonięciu orłów wzięły udział władze miasta, obecny był poczet sztandarowy I LO im. S. Goszczyńskiego, z którym współpracuje TBG, przybyli poprzedni dyrektorzy najstarszej z nowotarskich szkół średnich. Zarząd Towarzystwa mógł z dumą świętować ukończenie dwóch dzieł. Po uroczystościach na rynku do Bursy zawitały też chóry „Gorce” i „Srebrne Nuty”.

W przyziemiu budynku TBG przygotowało historyczną wystawę, a konserwator zabytków  zgodził się na umieszczenie nieopodal wejścia tablicy informacyjnej, która przedstawia dzieje tego stylowego obiektu.

Do ustalenia, kiedy i w jaki sposób pierwotne rzeźby orłów zniknęły z elewacji Bursy, trzeba już historycznej kwerendy albo wiedzy świadków. Być może ktoś z nowotarżan spotkał się z rodzinnym przekazem na ten temat. Dla Towarzystwa Bursy Gimnazjalnej cenny będzie każdy trop.

(asz)

Fot. Paweł Kos, asz

 

 

 

Anna Szopińska 14.11.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również