Kamery live
prognoza pogody

Ogromne zniszczenia w Ratułowie i Cichem po ulewie (ZDJĘCIA, WIDEO)

21 sierpnia 2022 12:25

Tylko w tych dwóch miejscowościach gminy Czarny Dunajec zniszczenia wstępnie szacowane są na kilka milionów złotych. 

Ogromne zniszczenia w Ratułowie i Cichem po ulewie (ZDJĘCIA, WIDEO)

fot. Facebook/Marcin Ratułowski – wójt gminy Czarny Dunajec

Nowy Targ został oszczędzony, ale inne podhalańskie miejscowości – przede wszystkim Ratułów i Ciche – zostały zniszczone przez żywioł. Praktycznie obie te wsie w pewnym momencie znalazły się pod wodą, która wylała się z koryta i wtargnęła na drogi i posesje mieszkańców.

Efekt to gigantyczne zniszczenia. Zalane zostały nie tylko piwnice i ogrody – z wodą przed domy wdzierały się także kamienie i ziemie, niszcząc wszystko na swojej drodze. W ten sposób w Ratułowie zniszczony został m.in. warsztat samochody, a stojący niedaleko autobus został przykryty ziemią i kamieniami.

 – Przez naszą południową część Gminy przeszła nawałnica, która wyrządziła bardzo wiele szkód. Zalane domy, samochody, pola, podwórka i zerwane drogi – to bilans tego wydarzenia… Człowiek w starciu z żywiołem często okazuje się bezsilny. Obrazy przedstawiające zniszczenia mrożą krew w żyłach. Strumienie, które płynęły ulicami niosły ze sobą żwir, kamienie i muł. W wielu miejscach powierzchnia dróg jest uszkodzona. Trzeba włożyć dużo pracy i wysiłku, aby usunąć skutki ulewy – poinformował wójt Czarnego Dunajca Marcin Ratułowski, dziękując strażakom za pomoc w walce z żywiołem. 

Strażacy z pow. nowotarskiego na pomoc wzywani byli także do samego Czarnego Dunajca, Odrowąża czy Rabki-Zdroju. Łącznie interweniowali oni ok. 30 razy. Epicentrum ulewy miało miejsce jednak w Cichem i Ratułowie – tam zdaniem meteorologów miał wytworzyć się tzw. układ “training storms”.

 – Jest to układ wielu komórek burzowych przemieszczających się jedna za drugą przez ten sam obszar i to on przyczynił się do powstania licznych podtopień. Na stacji opadowej w Nowym Bystrem w ciągu zaledwie 1,5 godziny odnotowano opad w wysokości 77,9 mm! – tłumaczą Polscy Łowcy Burz.

Niestety według prognoz synoptyków, również niedziela może okazać się niebezpieczna. Gwałtowne burze i ulewy w godzinach popołudniowych mają dotknąć przede wszystkim centralnych obszarów województwa małopolskiego.

Piotr Starmach 21.08.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również