Kamery live
prognoza pogody

Ogrom pracy dla ratowników GOPR

23 czerwca 2021 14:29

Fala upałów dotarła także na Podhale i w góry. Nawet na szczytach temperatura sięgała 30 stopni. Do tego duża operacja słoneczna. – To warunki, w których łatwo może dojść do przegrzania czy odwodnienia. Zalecamy wczesne wyjście w góry, zabranie dużej ilości wody, do tego należy używać kremów i okularów z filtrem i nakrycia głowy – piszą w komunikacie ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR.

Ogrom pracy dla ratowników GOPR

W komunikacie prasowym ratownicy Grupy Podhalańskiej GOPR piszą:

“(…) W górach ruch duży. Ratownicy nie narzekali na brak pracy. Większość dotyczyła zasłabnięć, odwodnienia itp. Poza akcjami ratowniczymi odbyło się szkolenie z ewakuacji z drzew na Śnieżnicy oraz zabezpieczenia zawodów.

15.06, wtorek

• Po godz. 15 GOPR otrzymał zgłoszenie o wypadku podczas zejścia z Zamkowej Góry w Pieninach – zachorowanie, uczestnik wycieczki szkolnej. Po dotarciu na miejsce i zbadaniu poszkodowana została ewakuowana do Krościenka.

16.06, środa

• O godz. 12:45 zgłoszenie o wypadku na Hali Krupowej (pasmo Policy)- kobieta uraz kończyny dolnej. Po dotarciu zespołu ratowniczego udzielono pomocy usztywniając kończynę, poszkodowaną przetransportowano do Sidziny.

• Po godz. 18 zgłoszenie ze szlaku z Sokolicy na Kras – 24 letni słowacki turysta nagle zasłabł na szlaku, potrzebna pilna pomoc. Do akcji ruszają dwa zespoły GOPR. Po dotarciu i zabezpieczeniu mężczyzny, poszkodowany zostaje zniesiony w noszach Kong do samochodu GOPR i dalej do karetki. Po udzieleniu dalszej pomocy w karetce, turysta zostaje przekazany na granicy do HZS.

17.06, czwartek

• Po godz. 13 wypadek na Maciejowej w Gorcach, 15-letnia turystka, uraz kolana. Do akcji udał się zespół karetką górską. Po zabezpieczeniu kończyny, dziewczynkę zabrano na dalsze leczenie do Rabki.

• Przed godz. 16 zgłoszenie o zasłabnięciu młodej turystyki na szlaku zielonym z Trzech Koron do Sromowiec. Do akcji ruszyły dwa zespoły GOPR. Po dotarciu udzielono pomocy medycznej i za pomocą quada przetransportowano poszkodowaną do Sromowiec.

• Niemal w tym samym momencie informacja o drugiej osobie poszkodowanej w tym rejonie – szlak zielony, zachorowanie.
Część ratowników ruszyła do drugiej akcji i ewakuowała drugą poszkodowaną do Sromowiec, prawdopodobnie odwodnienie, osłabienie. Obie akcje kończą się przed 18.

• Po godz. 18 zgłoszenie z obsługi kolei Palenica – w wyniku problemów technicznych kolei jest nieczynna, część osób (starszych, słabszych) może mieć problem z zejściem szlakiem. Prośba do GOPR o sprowadzenie i ewentualny transport. Do godz. 20 udaje się sprowadzić/pokierować wszystkie osoby na dolną stację.

• Po godz. 20 zgłoszenie od przygodnego turysty, że na drodze z Czerwonego Klasztoru do Szczawnicy napotkał starszą osobę, która była bardzo osłabiona, miała problemy z poruszaniem. W związku z brakiem kontaktu do „poszkodowanej” ratownicy udali się do granicy sprawdzić czy ktoś nie potrzebuje pomocy. Udaje się odnaleźć osobę – wszystko OK, pomoc nie potrzebna, GOPR wraca do dyżurki.

18.06, piątek

Tuż po północy zgłoszenie o zaginięciu 30 letniej kobiety nad Białą Wodą (Małe Pieniny/Beskid Sądecki). Do akcji rusza ponad 20 ratowników górskich wraz ze specjalistycznym sprzętem do poszukiwań. Działania koncentrują się w rejonie Rusinowskiego Wierchu, Białej Wody, Czarnej Wody, Smolegowej Skały. Ok. 5 rano udaje się odnaleźć na jednej z leśnych dróg nieprzytomną kobietę – natychmiast udzielono pomocy medycznej oraz wezwano śmigłowiec LPR i karetkę. Po ewakuacji w dolinę, po decyzji z zespołu karetki śmigłowiec został odwołany, a poszkodowana zabrana do szpitala. Skomplikowana akcja poszukiwawcza zakończyła się ok. 6.

W godzinach wczesno popołudniowych GOPR otrzymuje zgłoszenie z Policji o możliwej próbie samobójczej w Pieninach. Ustalenia i działania Policji i GOPR prowadzą do lokalizacji zdarzenia. Po kilku godzinnej akcji działania na terenie Pienin zostają wykluczone.

19.06, sobota

W sobotę w trakcie zawodów Biegi Górskie w Szczawnicy doszło do wielu zdarzeń, poza drobnymi interwencjami GOPR przeprowadził kilka akcji w górach:

10:50 Przechyba, zasłabnięcie (karetka)

10:52 Szczawnica – zachorowanie

12:20 Szczawnica – uraz ręki

12:50 przełęcz Rozdziela – uraz nogi

13:25 Durbaszka – uraz nogi

14:10 Szczawnica – odwodnienie

14:30 Durbaszka – uraz biodra

15:40 Szczawnica – zasłabnięcie

Po godz. 15 zgłoszenie ze Śnieżnicy – wypadek rowerowy, poszkodowana uraz głowy. Po dotarciu i zabezpieczeniu przekazano do karetki.

16:00 Meta zawodów – osłabienie

17:45 przełęcz Rozdziela – zasłabnięcie

17:48 Durbaszka – uraz kończyny dolnej.

Po godz. 18 zgłoszenie z Wąwozu Homole, uraz kończyny dolnej, po zabezpieczeniu ewakuacja do Jaworek.

18:45 Meta zawodów Szczawnica – zasłabnięcie

Po godz. 20 CPR prosi o wsparcie GOPR – brak wolnej karetki – interwencja na terenie Nowego Targu.

Po godz. 21 ratownicy raz jeszcze udzielają pomocy w Szczawnicy – osłabienie.

20.06, niedziela

Ok godz. 11 GOPR udziela pomocy przy wypadku rowerowym pod Palenicą – zranienia.

Po godz. 12 zgłoszenie ze Szczebla – paralotniarz zawisł na drzewie. Na miejsce rusza jeden zespół ratowniczy i po dotarciu przystępuję do ewakuacji technikami alpinistycznymi. Na szczęście mężczyzna nie doznał żadnych urazów. Akcja kończy się przed 15.

Po południu doszło do poważnego wypadku rowerowego – na Śnieżnicy, mężczyzna otwarte złamanie barku. Po udzieleniu pomocy medycznej poszkodowany został ewakuowany do karetki pogotowia (śmigłowiec na innym zdarzeniu).

W nadchodzącym tygodniu synoptycy zapowiadają burze, należy dokładnie sprawdzać prognozy pogody”.

/źródło: Grupa Podhalańska GOPR/

Piotr Starmach 23.06.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również