Kamery live
prognoza pogody

Odwiert geotermalny w Szaflarach mierzy już blisko 2300 m głębokości

We wtorek, 4 lipca, delegacja z Nowego Targu z burmistrzem Grzegorzem Watychą na czele odwiedziła plac budowy odwiertu geotermalnego w Szaflarach. Gospodarzem spotkania był Rafał Szkaradziński, wójt gminy Szaflary. 

Odwiert geotermalny w Szaflarach mierzy już blisko 2300 m głębokości

Wraz z burmistrzem, postęp prac przy odwiercie geotermalnym obserwowali: Sylwester Magiera, Kierownik Referatu ds. ochrony środowiska w Urzędzie Miasta Nowy Targ oraz przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Nowy Targ Sp. z.o.o. z prezesem Grzegorzem Ratterem na czele/

Przypomnijmy, że prace przy odwiercie geotermalnym ruszyły w kwietniu br. i potrwają do połowy 2024 roku. Póki co, nie pojawiły się żadne przeszkody w realizacji inwestycji. Prace wiertnicze odbywają się bez przerwy, siedem dni w tygodniu, na dwie zmiany. Docelowo odwiert ma mierzyć około 7 km głębokości i dotrzeć do źródła geotermalnego o temperaturze ponad 150 st. C. Inwestycja pochłonie 120 mln zł. Finansuje ją Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska.

Gorąca woda ma trafić również do Nowego Targu. Aby tak się stało musi powstać magistrala ciepłownicza prowadząca z Bańskiej do stolicy Podhala. Plan budowy już jest, podobnie jak pozwolenie na budowę. W chwili obecnej prowadzone są rozmowy z Narodowym Funduszem Środowiska na temat sfinansowania również tej inwestycji. Jej koszt szacuje się na około 80 – 90 mln zł. Jeśli fundusze uda się pozyskać, a prace przy odwiercie geotermalnym będą szły zgodnie z planem, Nowy Targ zyska możliwość ogrzewania ciepłem geotermalnym za 3 – 4 lata.

UM Nowy Targ

os 07.07.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Rysiu 12:02 08.07.2023

Ciekawe dlaczego nie można już robić infrastruktury,żeby była hotowa jak się dowierca????

Zobacz również