Kamery live
prognoza pogody

Odnawialne źródła energii w natarciu

15 maja 2023 17:13

Racjonalne gospodarowanie dostępnymi zasobami i nośnikami energii oraz poszukiwanie nowych, ekologicznych rozwiązań jest niezwykle ważne w świetle aktualnej sytuacji geopolitycznej oraz związanych z nią wyzwań w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Podczas briefingu prasowego, który odbył się 15 maja br. w Nowym Targu, wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka oraz wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski zwrócili uwagę, jak istotne jest wsparcie producentów OZE w dobie wyzwań unijnej polityki klimatycznej.

Odnawialne źródła energii w natarciu

-Inwestujemy w odnawialne źródła energii, przyjazne dla środowiska. Korzystamy z własnych zasobów, wspierając branżę kotlarską i polski kapitał. Szukamy rozwiązań, które dają nam możliwość uniezależnienia się od Rosji i zewnętrznych dostawców energii podkreślił wiceminister Siarka.

Wykorzystanie biomasy w ciepłownictwie przyczynia się nie tylko do wspierania polskiego przemysłu, ale również rolników i osób, które dostarczają ten surowiec do ciepłowni.

-Instalacje kotłów na biomasę rolną i leśną stwarzają nowe możliwości, które są odczuwalne zarówno dla naszego portfela, jak i środowiska naturalnego. To także szansa na rozwój regionów dotkniętych bezrobociem powiedział wiceminister Kowalski.

Propagowaniem krajowych i ekologicznych produktów wykorzystujących odnawialne źródła energii zajmuje się w Polsce m. in. Izba Gospodarcza Urządzeń OZE. Jest to organizacja samorządu gospodarczego, zrzeszająca producentów pomp ciepła, kominków, nowoczesnych kotłów pelletowych oraz producentów pelletu drzewnego, a także instalatorów systemów grzewczych oraz hurtownie instalacyjne.

Krzysztof Kołton, właściciel przedsiębiorstwa Kołton oraz członek IGU OZE tłumaczył, że potrzebne są takie organizacje, które będą kreować nowe standardy w ekologicznym zarządzaniu zasobami energetycznymi.

-Inwestowanie w OZE jest jednym ze sposobów na wspieranie transformacji energetycznej i zrównoważonego rozwoju. Izba Gospodarcza Urządzeń OZE nie dość, że promuje krajowe produkty, które wykorzystują odnawialne źródła energii, to dodatkowo pozwala jej członkom umacniać pozycję rynkową podkreślił Prezes Krzysztof Kołton.

mat. prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska 

os 15.05.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również