Kamery live
prognoza pogody

„Odlotowa Małopolska” święto miłośników baloniarstwa

25 marca 2024 01:16

NOWY TARG. Od piątku nad Podhalem rozkwitały kolorowe czasze. Nowotarskie lotnisko kolejny raz było jednym z miejsc startu załóg uczestniczących w 3. Małopolskim Festiwalu Balonowym „Odlotowa Małopolska”. Efektowne zawody miały charakter międzynarodowy – wśród blisko 30 ekip byli zawodnicy z Rumunii, Węgier, Litwy i Łotwy.

„Odlotowa Małopolska” święto miłośników baloniarstwa

Organizatorzy trzeciej edycji malowniczej imprezy to – jak i poprzednio: Województwo Małopolskie, Małopolska Organizacja Turystyczna, Miasto Nowy Targ, Aeroklub Nowy Targ oraz Kraków Balloon Team. Festiwal finansowało Województwo Małopolskie. Ubiegłorocznego tygryska tym razem zastąpiła w powietrzu latająca świnka. Balonowe ekipy doświadczyły oczywiście kaprysów aury na przełomie zimy i wiosny w górskim terenie. Nie wszystkie planowane loty udało się odbyć i nie wszystkie konkurencje rozegrać. Ale widoki czasz puchnących od ognia palników i fantastycznie barwnych sferycznych kształtów na podhalańskim niebie – były bajeczne. „Odlotowa Małopolska” to trzydniowe święto miłośników balonów i lotnictwa. A nowotarskie lotnisko było bazą tej imprezy.

Dostosowując się do warunków atmosferycznych, załogi startowały z lotniska i z okolic Bańskiej. Balony były widoczne nad Bańską, Szaflarami, Białym Dunajcem, Białką Tatrzańską, Bukowiną, Czarną Górą, Waksmundem, Ostrowskiem i Nowym Targiem. Załogi mogły podziwiać panoramy Gorców, Pienin, Tatr i nowotarskiej kotliny.

(asz)

Fot. Paweł Kos

 

 

Anna Szopińska 25.03.2024
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również