Kamery live
prognoza pogody

Oddział Ginekologiczno-Położniczy w Zakopanem ponownie otwarty!

24 maja 2022 14:34

Pandemia sprawiła, że szpitale w całej Polsce musiały dostosować swoje oddziały do potrzeb opieki nad chorymi na COVID-19. W Szpitalu Powiatowym im. dr Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem przez wiele miesięcy nie funkcjonował Oddział Ginekologiczno-Położniczy, co sprawiało, że pacjentki, a wśród nich również przyszłe mamy, musiały szukać wsparcie w innych małopolskich placówkach. O ponownym uruchomieniu oddziału rozmawiamy z dr hab. Hubertem Wolskim, który kieruje zespołem Ginekologiczno-Położniczym w zakopiańskim szpitalu.

Oddział Ginekologiczno-Położniczy w Zakopanem ponownie otwarty!

Panie Doktorze, czy Oddział Ginekologiczno-Położniczy wznowił już swoją działalność w pełnym zakresie?

Od 1 grudnia byliśmy zmuszeni zawiesić działalność oddziału. Było to spowodowane pandemią i jej kolejnymi falami, co skutkowało zmianom w ogólnym funkcjonowaniu naszego szpitala. Odpowiadając na pytanie – z wielką radością od 1 kwietnia uruchomiliśmy część ginekologiczną oddziału, a od 3 dni działamy już w pełnym zakresie. Mamy ponowną możliwość wykonywania procedur porodowych oraz opieki w zakresie położnictwa, ginekologii i ginekologii operacyjnej.

Czy w szpitalu zostały już przyjęte porody?

Tak, odbyło się już 5 porodów! Obecnie mamy 19 pacjentek, kolejne 2 czekają na przyjęcie na nasz oddział. Bardzo nam miło, że w Zakopanem ponownie rodzą się dzieci. Z drugiej strony dla nas wszystkich, a przede wszystkim dla naszych pacjentek, bardzo istotna jest możliwość wyboru. Taka możliwość od 3 dni ponownie istnieje. Chodzi o wybór placówki, w której będą rodzić, jakości wykonywanych procedur medycznych, poziomu informacji, a także dostępności dla pacjentki i dla jej rodziny. Staramy się spełniać wszystkie wymogi wynikające z aktów prawnych Ministerstwa Zdrowia, jak również wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia.

Kilka tygodni temu dyrekcja szpitala wspominała o tym, że kwestia uruchomienia oddziału porodowego zależy przede wszystkim od znalezienia lekarzy neonatologów. Rozumiem, że skoro oddział ruszył w pełnym zakresie, to udało się Wam pozyskać medyków?

Tak, funkcjonowanie Oddziału Ginekologiczno-Położniczego skupia w sobie wiele ludzi i jednostek naszego szpitala – zarówno oddziału neonatologicznego, oddziału anestezjologii i intensywnej terapii, bloku operacyjnego, jak i szeroko rozumianego laboratorium. W tym wszystkim bardzo istotnym elementem jest właśnie oddział neonatologiczny. W całym kraju odczuwalny jest brak lekarzy neonatologów. Jesteśmy szczęśliwi, że dzięki wysiłkowi dyrekcji i wielu ludzi udało się pozyskać 3 lekarzy neonatologów. Mamy również panią doktor z Ukrainy. To bardzo doświadczona osoba, która pracowała w oddziale klinicznym. Dopełnieniem działań lekarzy ginekologów-położników są właśnie działania koleżanek i kolegów neonatologów. Pragniemy zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa dla mam rodzących, ale także dla ich dzieci przychodzących na świat.

rozm. Przemysław Bolechowski

os 24.05.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również