PILNE
Kamery live
prognoza pogody

Od soboty niemal kolejny lockdown

15 października 2020 21:29

Od soboty wchodzą w życie nowe ograniczenia. Zakaz organizacji wesel, zgromadzenia publiczne do 10 osób, limit 5 osób na jedną działającą kasę w sklepach, zawieszona działalność basenów, aquaparków czy siłowni, uczelnie i szkoły średnie przechodzą na zdalne nauczanie, czy ograniczona liczba wiernych na mszy – te m.in. surowe obostrzenia będą obowiązywać w naszym powiecie.

Od soboty niemal kolejny lockdown

To, co przedstawili dziś rządzący na konferencji prasowej w Warszawie, przypomina zasady panujące w marcu i kwietniu. Co prawda nie został wprowadzony zakaz wychodzenia z domów i mieszkań a zakłady pracy jak i granice nie zostały zamknięte. Jednak większość surowych ograniczeń z tamtego okresu już od soboty zostanie przywrócona – w szczególności w powiatach objętych czerwoną strefą, czyli m.in. powiecie nowotarskim i tatrzańskim.

Od dziś obowiązują tzw. godziny dla seniora, natomiast piątek będzie ostatnim dniem, w którym mieszkańcy Podhala będą mogli w spokoju zrobić zakupy. Od 17 października wracają ograniczenia w liczbie klientów mogących przebywać na terenie sklepu. Pięć osób na jedną działającą kasę – to limit jaki ma obowiązywać w czerwonych strefach. 

Piątek będzie także ostatnim dniem na skorzystanie z siłowni, basenu czy aquaparku. W weekend miejsca te zostaną zamknięte aż do odwołania.

Nieco inaczej będzie w przypadku zgromadzeń publicznych, czyli np. wesel lub chrzcin. Absolutny zakaz ich organizacji ma zacząć obowiązywać nie od soboty – jak reszta obostrzeń – a od poniedziałku 19 października.

Lista wszystkich ograniczeń i zakazów poniżej.

CZERWONA STREFA

Maksymalnie 5 osób na jedną działającą kasę w placówkach handlowych;

Zakaz organizacji wesel, chrzcin i innych imprez okolicznościowych (od 19.10.2020);

W Mszach Świętych i w innych uroczystościach religijnych może uczestniczyć maksymalnie 1 osoba na 7 metrów kwadratowych; 

W zgromadzeniach publicznych może wziąć udział maksymalnie 10 osób;

Nauczanie zdalne w szkołach wyższych oraz średnich (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

ŻÓŁTA STREFA

Restauracje, bary, puby i inne lokale gastronomiczne otwarte od 6:00 do 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po 21:00 lokale mogą realizować wyłączenie zamówienia posiłków na wynos;

W transporcie publicznym zajętych może być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;

Maksymalnie 20 osób na weselach i innych uroczystościach (od 19.10.2020);

W Mszach Świętych i w innych uroczystościach religijnych może uczestniczyć maksymalnie 1 osoba na 4 metry kwadratowe;

W zgromadzeniach publicznych może wziąć udział maksymalnie 25 osób;

Nauczanie hybrydowe w szkołach wyższych oraz średnich;

Imprezy sportowe bez udziału publiczności;

W wydarzeniach kulturalnych może znaleźć się maksymalnie 25 procent miejsc zajętych przez publiczność;

Zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

/źródło: gov.pl

Piotr Starmach 15.10.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również