Kamery live
prognoza pogody

Od 1 lutego – obowiązek segregacji odpadów. Jak robić to prawidłowo?

14 stycznia 2020 18:53

W związku z wejściem w życie w dniu 6 września 2019 roku zmiany ustawy o czystości i porządku w gminach (Dz.U. z 2019, poz. 2010 z późn. zm.), gdzie nowelizacja wprowadziła prawny obowiązek segregacji odpadów komunalnych,

Od 1 lutego - obowiązek segregacji odpadów. Jak robić to prawidłowo?

Burmistrz Miasta Nowy Targ informuje o zasadach wynikających z powyższej Ustawy. Właściciele nieruchomości  zarówno zamieszkałych jak i niezamieszkałych – deklarujący do tej pory nieselektywny sposób gromadzenia i oddawania odpadów zobowiązani są do zmiany dotychczasowej deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ponadto do zmiany deklaracji zapraszamy właścicieli nieruchomości zabudowanych budynkami jednorodzinnymi, kompostujących bioodpady stanowiące odpady komunalne w kompostowniku przydomowym (nie wystawiają do odbioru frakcji bio). Zmiana deklaracji ww. przypadku może się wiązać ze zwolnieniem z części opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Odpady komunalne na terenie miasta Nowy Targ gromadzimy i oddajemy z podziałem na następujące frakcje: Zmieszane, Tworzywa sztuczne/metal, Papier, Szkło, Bioodpady, Popiół – Już od 2018 roku nie ma  frakcji SUCHEJ i MOKREJ!

 • Właściciel nieruchomości jest zobowiązany zaopatrzyć się w pojemniki na następujące frakcje odpadów komunalnych: Zmieszane – pojemnik ciemnoszary lub czarny, Tworzywo sztuczne/metal – pojemnik żółty,  Popiół – pojemnik jasnoszary.
  Pamiętajmy, żeby były to kosze na odpady komunalne a nie kosze ogrodowe !
 • Pojemniki w których gromadzone i oddawane są odpady muszą być odpowiednio oznaczone wraz z kodem kreskowym- indywidualny kod z oznaczeniem frakcji odpadów i adresem nieruchomości
  (Zmieszane – Z, Tworzywo sztuczne/metal – TM, Popiół – P)
 • Firma odbierająca odpady dostarcza worki w odpowiedniej kolorystyce na:
  Szkło– zielone, Papier– niebieskie, Bioodpady– brązowe wraz z kodami kreskowymi
 • Worki w dniu zbiórki wystawiamy wraz z naklejonym kodem:
  Szkło worek zielony wraz z kodem SZPapier worek niebieski wraz z kodem PABioodpady worek brązowy wraz z kodem B. Prosimy zawiązywanie i nie dopuszczanie do rozerwania worków – nie przepełniajmy ich!
 • Jeżeli oddajemy większą ilość odpadów w workach – używamy do tego swoich worków i naklejamy tylko jeden kod np. chcemy oddać kilka worków z bioodpadami, używamy jednego worka  dostarczonego od firmy  resztę oddajemy w swoich workach i oklejamy kodem B tylko jeden worek w widocznym miejscu- to samo dotyczy szkła i papieru
 • Pojemniki i worki powinny być wystawione w dniu zbiórki najpóźniej do godz. 6:00 do najbliższej drogi publicznej. W przypadku gdy odpady nie zostaną wystawione w odpowiedniej godzinie lub dostęp do nich będzie utrudniony poskutkuje to brakiem odbioru odpadów i należy zastosować się do kolejnego terminu odbioru według obowiązującego harmonogramu
 • Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny- zgodnie z ustawą należy oddać do sklepów, w których zakupujemy nowy sprzęt
 • Przy mobilnej zbiórce odpadów wielkogabarytowych NIE wystawiamy:
 • opon,
 • odpadów budowlanych i poremontowych, gruzu, starych okien, szyb,
 • sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
 • odpadów niebezpiecznych (przeterminowane leki, chemikalia, zużyte baterie
  i akumulatory),

które przekazujemy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) znajdującego się w Nowym Targu przy ul. Jana Pawła II 115.

HARMONOGRAMY ODBIORU

Rejon 1 i 2Rejon 4Rejon 5Rejon 6Rejon 7Rejon 8Rejon 9Rejon 10

Szczegółowy sposób segregacji przedstawia poniższa ulotka.

os 14.01.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również