Kamery live
prognoza pogody

Obwodnica Nowego Targu w rządowym programie 100 obwodnic

Wyciszenie Włącz dźwięk

Jest zielone światło ze strony Ministerstwa Infrastruktury! Południowa obwodnica Nowego Targu otrzyma finansowanie z Krajowego Funduszu Drogowego. Pięciokilometrowy odcinek ma zostać zrealizowany w ramach rządowego programu, na który przeznaczonych zostało aż 28 miliardów złotych. 

O południowej obwodnicy Nowego Targu zaczęto mówić w połowie ubiegłego roku. Droga łącząca tzw. “Nową Zakopiankę” z drogą nr 49 prowadzącą na Białkę Tatrzańską ma mieć kolosalny wpływ na rozładowanie spodziewanych korków, które tworzyć się będą wraz z końcem dwupasmówki. Dotychczasowe ustalenia zakładały budowę pięciokilometrowej obwodnicy wraz z trzema wiaduktami, jednym mostem, ekranami akustycznymi i przejściami dla małych zwierząt. Ponadto w ramach inwestycji wykonana ma zostać infrastruktura techniczna, w tym wodociągowa i kanalizacyjna.

Teraz jest już niemal pewne, że szalenie potrzebne połączenie komunikacyjne powstanie. Dziś w Warszawie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk ogłosił rozpoczęcie realizacji rządowego programu budowy 100 obwodnic na drogach krajowych. Wśród zaplanowanych inwestycji znalazła się również obwodnica Nowego Targu. Do postawienia “kropki nad i” potrzeba akceptacji Rady Ministrów, co zapewne stanie się w sierpniu.

 – Przede wszystkim będziemy budować obwodnice w tych miastach i miasteczkach, w których w tej chwili natężenie ruchu jest bardzo duże – mówił na konferencji wiceminister infrastruktury Rafał Weber. – Będziemy budowali obwodnice w tych miejscach, w których dochodziło do największej liczby wypadków. Chcemy objąć tym programem drogi krajowe, by budować bezpieczną sieć dróg krajowych po to, by w Polsce wzrastało bezpieczeństwo na drogach krajowych.

Rządzący dodają, że w przypadku nowotarskiej inwestycji kierowano się potrzebą poprawy dostępu do miejscowości oraz walorami turystycznymi regionu. Budowa południowej obwodnicy Stolicy Podhala ma zostać sfinansowana z pieniędzy Krajowego Funduszu Drogowego, prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. O ile koszt drogowej inwestycji w Nowym Targu wciąż pozostaje zagadką, o tyle cały rządowy program ma wynieść 28 miliardów złotych. Na realizację tej oraz 99 innych obwodnic resort infrastruktury daje sobie czas do 2030 roku.

Wśród innych małopolskich inwestycji, które wpisane zostały do rządowego programu, znalazły się obwodnice Trzebini, Limanowej, Makowie Podhalańskim, Piwnicznej, Tarnowie oraz w Wadowicach.

/źródło: gov.pl/

/ps/

Obwodnica Nowego Targu – o krok bliżej

Piotr Starmach 08.02.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

3 komentarze
STAŚ 10:30 09.02.2020

Bardzo dobrze

Dwupas 22:13 08.02.2020

Chyba 28 milionów a nie miliardów

3.14jak 22:12 08.02.2020

Te sto obwodnic to prawie jak milion samochodow elektrycznych

Zobacz również