nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

OBOWIĄZKI WŁAŚCICIELI ZWIERZĄT

W związku z obecnymi wysokimi temperaturami powietrza, Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowy Targ przypomina o istotnych zasadach, których powinni przestrzegać posiadacze zwierząt.

„Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę” art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt ( t.j. Dz. U. z 2019r. poz. 122).

Art. 6.2. Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:

pkt.17 Wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu

pkt 19. Utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku.

Należy pamiętać, iż w czasie upałów zwierzęta narażone są na odwodnienie, przegrzanie, a nawet udar cieplny. Obowiązkiem właściciela jest zagwarantowanie zwierzęciu dostępu do wody pitnej oraz ochronę przez upałami.

NIESPEŁNIENIE TEGO OBOWIAZKU JEST FORMĄ ZNĘCANIA SIĘ NAD ZWIERZĘTAMI.

Znęcanie się nad zwierzęciem jest przestępstwem z art. 35 ust. 1a ustawy o ochronie zwierząt, a ten kto znęca się nad zwierzęciem podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

  • Hodowcy zwierząt hodowlanych powinni zwrócić szczególną uwagę na zapewnienie odpowiedniej ilości wody pitnej dla zwierząt, a także wystarczającej wentylacji i ochłodzenia.

POZOSTAWIANIE BYDŁA NA PASTWISKACH BEZ MOŻLIWOŚCI SCHRONIENIA SIĘ PRZED SŁOŃCEM ORAZ BEZ NIEOGRANICZONEGO DOSTĘPU DO WODY PITNEJ JEST ZABRONIONE.

  • W czasie panujących upałów bezwarunkowo należy udostępnić zwierzętom w sposób ciągły i bezawaryjny duże ilości wody. Dla lepszego zrozumienia ilość wody, jakiej wymaga zwierzę gospodarskie dziennie: dorosłe świnie 25 l; dorosłe owce 20 l; dorosłe bydło 40 l i krowy mleczne 100-180 l.
  • Zwierzęta gospodarskie muszą być w stanie ukryć się w cieniu przed słońcem np. poprzez zapewnienie zacienienia w formie wiaty lub naturalnego w postacie drzew. Krowy zaczynają odczuwać stres cieplny już przy 22oC i wysokiej wilgotności powietrza. Można wtedy zaobserwować u zwierząt przyśpieszony oddech (ponad 60 oddechów/min), apatię oraz zwiększony pobór wody.
  • Zabezpieczenie zwierząt domowych przed upałami:

Zgodnie z art. 9 pkt. 1 i 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt ( t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 122) „kto utrzymuje zwierzęta domowe ma obowiązek zapewnić im pomieszczenia chroniące przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

Niedopuszczalne jest pozostawianie psów na pełnym słońcu, bez stałego dostępu do wody, zadaszenia/zacienienia nad kojcem/budą. Buda, w której zwierzę odpoczywa powinna stać w cieniu, podobnie jak miska z wodą ( jeśli pies wylewa wodę należy pomyśleć jak ją unieruchomić), którą należy stale napełniać.

Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenia ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry.

Każde naruszenie tych reguł jest wykroczeniem z art. 37 ust. 1 ustawy o ochronie zwierząt i grozi za nie kara aresztu lub grzywny.

0 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna