Kamery live
prognoza pogody

Obchody 78. Rocznicy Agresji ZSRR na Polskę – z uroczystym poświęceniem ronda im. rotmistrza Pileckiego

17 września 2017 19:39

Miejskie i powiatowe obchody 78. Rocznicy Agresji ZSRR na Polskę poszerzone były w tym roku o uroczystości na rondzie im. rotmistrza Witolda Pileckiego, które właśnie dziś zostało oficjalnie poświęcone. "Rotmistrza Witolda Pileckiego przywracamy do lekcji historii i do pamięci. Oddajemy to, co należne jest bohaterom, którzy przez wiele lat byli wymazani z historii. Ta data - 17 września to dobra okazja, by przypomnieć tego wyjątkowego bohatera" - mówił burmistrz Grzegorz Watycha. 

Obchody 78. Rocznicy Agresji ZSRR na Polskę - z uroczystym poświęceniem ronda im. rotmistrza Pileckiego

W uroczystościach, oprócz burmistrza miasta Grzegorza Watychy i jego zastępców Joanny Iskrzyńskiej – Steg i Waldemara Wojtaszka, udział wzięli starosta nowotarski Krzysztof Faber, posłanka Anna Paluch, radny wojewódzki Stanisław Barnaś, dyrektorzy nowotarskich szkół, mieszkańcy, przedstawiciele duchowieństwa, Związku Podhalan, radni powiatowi i miejscy. To właśnie dzięki inicjatywie tych ostatnich, w szczególności Gabriela Samoleja, który złożył w tej sprawie interpelację, rondo po trzech latach od otwarcia zostało poświęcone w tak uroczysty sposób. 

Podczas uroczystości na rondzie wybrzmiała pełna wersja hymnu państwowego – w nietypowych okolicznościach, zanim bowiem doszło do samego aktu poświęcenia ronda, dookoła toczyło się normalne życie, odbywał się ruch pojazdów. 

Postać rotmistrza Witolda Pileckiego przybliżano tego popołudnia i wieczoru wielokrotnie – najpierw uczynił to Tadeusz Morawa, następnie uczniowie “jedynki”, którzy pod okiem Dariusza Tokarskiego i Doroty Kret przygotowali okolicznościowy, słowno-muzyczny program artystyczny. Postać rotmistrza wracała też w przemówieniach, jakie miały miejsce po Mszy Św. w intencji Pomordowanych na Wschodzie, która odbyła się w kościele pw. św. Katarzyny. Z powodu ulewy, większość programu związanego z 78. Rocznicą Agresji ZSRR na Polskę odbyła się wewnątrz kościoła. Głos zabrali starosta nowotarski Krzysztof Faber, posłanka Anna Paluch i kapelan Związku Podhalan ks. Władysław Zązel. Słowo wstępu wygłosił Marcin Kudasik, odczytano Apel Poległych.

Już pod osłoną nocy nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych i złożenie wiązanek pod Krzyżem Katyńskim. 

/os

NT24TV 17.09.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również