O zanieczyszczeniu powietrza – warsztaty dla nauczycieli i lekarzy
22 przedstawicieli zawodów nauczycielskich i lekarskich z terenu Nowego Targu i okolic wzięło dziś udział w skierowanych specjalnie do nich warsztatach organizowanych przez Forum Rozwoju Efektywnej Energii i burmistrza Nowego Targu Grzegorza Watychę. Tematem warsztatów Balon.Lab było zanieczyszczenie powietrza w Polsce.
Warsztaty poprowadził dr hab. inż. Artur Badyda, prof. Politechniki Warszawskiej, w przystępny sposób i przy pomocy audiowizualnej prezentacji przedstawiając kolejne tematy spotkania, skupione wokół źródeł emisji zanieczyszczeń, jakości powietrza w Polsce, wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie i życie człowieka, z uwzględnieniem również życia prenatalnego.
Przekazywane informacje poparte były rzetelnymi danymi wynikającymi z konkretnych badań, niejednokrotnie przeprowadzanych osobiście przez naukowca, który zawodowo specjalizuje się w tej tematyce. Były zatem bardzo wiarygodne, ciekawe, niezwykle sugestywne.
Jako jedne z wielu przykładów można podać przywołane na spotkaniu badania przeprowadzone w Krakowie w latach 2000-2004, na kobietach w ciąży, które w mniejszym lub większym stopniu narażone były na działanie pyłów. W ostatniej fazie badań kontrolowano również ich paroletnie dzieci, badanie wykazało bowiem, że efekty narażenia na działanie pyłów mają długofalowe działanie – 5-letnie dzieci tych kobiet miały o 100 ml mniejszą objętość wydechową. Jako noworodki, dzieci matek narażonych na zanieczyszczone powietrze miały mniejszą wagę urodzeniową (o 128 g) i mniejszy obwód główki (o 0,9 cm).
Inne z przytaczanych badań, przeprowadzone przez dr hab. inż. Artura Badydę wspólnie z dr n. med. Piotrem Dąbrowieckim, Prezesem Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP – wyraźnie wskazuje, że zachorowalność na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę, nadciśnienie tętnicze, choroby układu oddechowego, jest znacznie wyższa wśród mieszkańców Warszawy, niż mieszkańców słynącego z czystego powietrza Roztocza. Jest zresztą zmorą naszych czasów, że na POChP chorują teraz osoby niepalące tytoniu – jeszcze kilkadziesiąt lat temu była to choroba, na którą zapadali wyłącznie palacze. Prelegent mówił też o tym, że wraz z drobnymi pyłami do naszego mózgu przenikają cząsteczki metali ciężkich oraz że poza wzrostem zachorowań na raka płuc, zanieczyszczone powietrze – wedle badań – przyczynia się też do wzrostu zachorowalności na raka pęcherza moczowego.
– Dowiedziałam się bardzo wielu nowych rzeczy. Reprezentuję tu całą grupę lekarzy, którzy nie mogli przyjść ze względu na to, że o tej porze pracują. Ja zostałam wydelegowana, na pewno przekażę tę wiedzę kolegom – mówiła jedna z uczestniczek warsztatów, lekarka Lidia Kołodziej.
Gości przywitał burmistrz Grzegorz Watycha, który później w rozmowie z naszym portalem wyraźnie zaznaczył, jak istotna jest edukacja w tym temacie, i że jej waga nie przemija wraz z sezonem grzewczym.– Niezwykle istotne jest to, że ta wiedza trafia do grup, które potem przekażą ją innym – nie tylko dzieciom, ale też dorosłym, którzy w swoich piecach palą – mówiąc delikatnie – nieekologicznie – mówił.
W spotkaniu uczestniczył też wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek oraz pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM – podisnp. Bartłomiej Bednarz i ekodoradca Sylwester Magiera.
Podczas spotkania, rozdano nauczycielom przykładowy scenariusz lekcji dydaktycznej. Konkluzja ze spotkania nie była wesoła, ale motywująca do działania.
– Jesteśmy tacy jak woda, którą pijemy, jedzenie, które zjadamy i powietrze, którym oddychamy. O ile na dwa pierwsze mamy jako taki wpływ – powiedział prelegent dr hab. inż. Artur Badyda wskazując na butelkę wody mineralnej – o tyle w przypadku powietrza nie mamy wyjścia.
Walka o czyste powietrze jest zatem koniecznością i sprawą, która dotyczy absolutnie każdego. Tylko dzięki wspólnemu działaniu można coś zmienić.
/os
Komentarze