Kamery live
prognoza pogody

O wielowiekowych relacjach między sąsiadami – promocja książki w Muzeum Podhalańskim

24 września 2017 21:11

W Muzeum Podhalańskim im. Czesława Pajerskiego odbyła się prezentacja najnowszej publikacji wydanej nakładem Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Nowym Targu. Książka pt. „Od Zjazdu w Wyszehradzie do Grupy Wyszehradzkiej” jest plonem ubiegłorocznej, międzynarodowej konferencji naukowej, która już od trzech lat wpisuje się w kalendarz ważnych wydarzeń naukowych w Stolicy Podhala. Od dwóch lat jednym z organizatorów obok PTH i Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie jest właśnie Muzeum Podhalańskie. To tutaj odbywają się obrady plenarne, stąd oczywistym wydaje się, iż pierwsza z cyklu prezentacji, odbyła się właśnie w jego siedzibie.

O wielowiekowych relacjach między sąsiadami – promocja książki w Muzeum Podhalańskim

W odnowionej i gruntownie zmodernizowanej przez Urząd Miasta Sali Reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego spotkali się z czytelnikami autorzy zamieszczonych w tomie artykułów dr Paweł Michniak z PTH i Marek Wasilewicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Spotkanie prowadził Robert Kowalski – redaktor naukowy publikacji, autor jednego z tekstów oraz kierownik Muzeum Podhalańskiego w jednej osobie. Mimo niesprzyjającej aury, promocję zaszczycili swoją osobą znamienici goście m.in. Urzędujący członek Zarządu Powiatu Nowotarskiego i Przewodniczący Rady Związku Euroregion „Tatry” Bogusław Waksmundzki, zastępca Burmistrza Miasta Nowy Targ Waldemar Wojtaszek, Przewodniczący Rady Miasta Andrzej Rajski oraz radni z Gabrielem Samolejem na czele. Nie zabrakło także regionalistów  – Alojzego Lichosyta, Wiceprezesa Zarządu Głównego Związku Podhalan, czy Stanisława Apostoła, tudzież miłośników dziejów pogranicza i Europy Środkowej.

W trakcie prezentacji, jak to już stało się pozytywną tradycją, dyskutowano na szereg interesujących zagadnień m.in. na temat szybko zmieniającej się sytuacji społeczno-politycznej w naszej części Europy i roli jaką winna w tym procesie odgrywać Grupa Wyszehradzka oraz jej poszczególni członkowie. Nie zabrakło cennych uwag do organizacji przyszłorocznej sesji naukowej. Stanisław Apostoł zgłosił potrzebę przedstawienia podczas najbliższej konferencji tematu dot. roli Nowego Targu i Podhala na szlaku handlowym z Krakowa do Budy. Ten ze wszech miar cenny postulat podjął obecny na spotkaniu Marek Wasilewski, który w swoich badaniach naukowych zajmuje się historią gospodarczą w średniowieczu, co jak zadeklarował, pozwoli mu przygotować na postulowany temat swoje najbliższe wystąpienie. Kolejne zaplanowane spotkania odbędą się zarówno w kraju m.in. w Krakowie czy Nowym Sączu, ale także ośrodkach zagranicznych w tym min. w Budapeszcie.

mat. org.

NT24TV 24.09.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również