Kamery live
prognoza pogody

O krok od tragedii…Policjant wraz z kolegą uratowali tonących nastolatków

30 sierpnia 2022 11:15

Dużo szczęścia mieli 13-latkowie, którzy w piątek w wyniku pechowego poślizgnięcia, znaleźli się w spiętrzonych wodach Dunajca przy progu rzecznym w Nowym Targu. Ich wołanie o pomoc usłyszeli wędkujący nieopodal mężczyźni – lubelski policjant w czasie wolnym od służby oraz jego kolega. Ruszyli na pomoc tonącym nastolatkom i pomogli wydostać  się z rzeki. Z relacji nastolatków wynikało, że jeden z nich poślizgnął się i wpadł do Dunajca, natomiast  drugi chciał go wydostać, ale został wciągnięty do wody. 

O krok od tragedii...Policjant wraz z kolegą uratowali tonących nastolatków

W miniony piątek, w czasie wolnym od służby młodszy aspirant Andrzej Bobel, na co dzień pełniący służbę w Wydziale Ruchu Drogowego KMP w Lublinie wspólnie z kolegą przygotowywał się w Nowym Targu nad Dunajcem do sobotnich zawodów wędkarskich. Kiedy zarzucili wędki, nagle usłyszeli wołanie o pomoc. Policjant wraz z kolegą pobiegli i zauważyli dwóch chłopców w wodzie. Weszli na próg, gdzie jest spiętrzenie wody i podali nastolatkom kije i wyciągnęli ich z wody.

-Z relacji nastolatków wynikało, że jeden z nich poślizgnął się i wpadł do Dunajca, natomiast  drugi chciał go wydostać, ale został wciągnięty do wody. Na szczęście skończyło się tylko na wielkim strachu. Chłopcy byli przytomni. Mimo to policjanci zawieźli ich do szpitala, żeby dokładniej przebadać ich stan zdrowia – informuje podkom. Dorota Garbacz, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu. 

Co można zrobić widząc, że ktoś tonie? Czy każdy powinien się rzucać na ratunek?

Podstawą działania jest wezwanie pomocy, czyli zadzwonienie pod numer 112. Osobie zagrożonej trzeba udzielić pomocy, ale bez jednoczesnego narażania własnego życia lub zdrowia, tak by z ratownika nie stać się ofiarą.

Dlatego nie rzucajmy się na ratunek, jeżeli nie jesteśmy wykwalifikowani w udzielaniu takiej pomocy lub mamy wątpliwości co do własnych umiejętności.

O ile to możliwe powinno się udzielić pomocy nie wchodząc do wody – podać gałąź, rzucić linę, rzucić coś co unosi się na wodzie i będzie w stanie utrzymać osobę tonącą. W przypadku, gdy osoba jest za daleko, można podpłynąć na desce, kajaku, pontonie. Do wody wchodzi się tylko w ostateczności!

tekst: młodszy aspirant Kamil Karbowniczek

źródło: KPP Nowy Targ

os 30.08.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również