Kamery live
prognoza pogody

O hokeju przy komisyjnym stole.

Sytuacja w nowotarskim hokeju i pomoc miasta względem tej dyscypliny była głównym tematem czwartkowego posiedzenia Komisji Sportu, Kultury i Turystyki Miasta Nowy Targ.

O hokeju przy komisyjnym stole.

W oczekiwaniu możnego sponsora

Prezes KH Podhale Nowy Targ Marcin Jurzec pokrótce przedstawił zarys obecnej sytuacji w klubie. Poinformował m.in. o zmianie na stanowisku pierwszego szkoleniowca zespołu. Philipa Barskiego – z którym rozwiązano kontrakt – zastąpił Andriej Gusow. Budżet klubu na nowy sezon – szacunkowo ma wynosić około 2 miliony złotych i będzie o około 25 procent mniejszy w stosunku do poprzedniego.

Związane jest to z kryzysem gospodarczym. Niemniej udało się nam pozyskać 3 podmioty, które w znaczących kwotach nas wspierają – powiedział Jurzec, który podkreślił że prace nad pozyskaniem sponsorów wciąż trwają i jest szansa że to grono poszerzy się o jedną ze Spółek Skarbu Państwa. – W ciągu ostatniego roku odbyliśmy mnóstwo spotkań na najwyższym szczeblu. Kilka jak nie kilkanaście razy gościliśmy w Warszawie. Byliśmy w Ministerstwie. Dostrzegliśmy że jest chęć pomocy naszemu klubowi. Niestety zawsze coś stanęło w ostatniej chwili na przeszkodzie. Przywołam tutaj przykład z marca, kiedy byliśmy umówieni na spotkanie, które praktycznie miało przypieczętować podpisanie umowy z jedną ze spółek. Dzień przed datą spotkania odwołano go w skutek wprowadzenia obostrzeń w związku z pandemią. Dziś ta spółka zmaga się z dużymi problemami finansowymi, ale nie powiedziała nam jeszcze stanowczego nie w kwestii pomocy. Pozostaje nam czekać – podkreślił prezes KH Podhale.

7 lipca mija ostateczny termin uzyskania licencji na grę w rozgrywkach PHL w sezonie 2020/2021. Podhale jest jednym z 6 klubów, które na ten moment jej nie uzyskało, głównie ze względu na zaległości wobec zawodników. Te – wedle zapewnień prezes – mają zostać uregulowane, co też powinno skutkować przyznaniem prawa gry na najwyższym szczeblu.

Napięte relacje na linii KH Podhale – MMKS Podhale

Członkowie Komisji pytali prezesa Jurca, a także obecnego na posiedzeniu prezesa MMKS Podhale Nowy Targ Zdzisława Zarębę o wzajemne relacje między tymi klubami, głównie jeżeli chodzi o przepływ zawodników.

Bywało lepiej. Niestety ostatnimi czasy czujemy, że nie jesteśmy traktowani serio przez KH Podhale. Tylko na przestrzeni ostatnich dwóch lat straciliśmy 13 zawodników, którzy po prostu – w skutek polityki kadrowej jaką uprawiało KH Podhale – nie dostali szansy by zaistnieć w dorosłym hokeju i skończyli z tym sportem. To droga donikąd. Mam nadzieję, że teraz to się zmieni. Dzisiaj mamy 5 zawodników, którzy wedle mojej opinii powinni być włączeni do pierwszej drużyny i walczyć o miejsce w składzie. To nie tylko decyzja trenera, ale też rola zarządu – mówił Zaręba.

Nikt przed nikim nie zamyka drzwi. Tylko niech Ci chłopcy udowodnią, że im zależy, a z tym różnie bywa. Tych którzy się nadawali, za pół darmo oddano do innego klubu – powiedział Jarek Różański, drugi trener w KH Podhale.

Większość tych chłopaków nie jest przygotowana fizycznie do gry na poziomie seniora. Podam przykład jednego chłopaka, który przyszedł na trening i nie potrafił się raz podnieść na drążku. To o czym my mówimy ? – dodał członek zarządu KH Podhale, Tomasz Dziurdzik.

Prezes MMKS Podhale miał również pretensje o to, że nie jest na bieżąco informowany o decyzjach podejmowanych prze KH Podhale. Przywołał tutaj przykład trenera Gusowa

Dowiedziałem się o tym z Internetu. Przypomnę tylko, że to my jesteśmy właścicielem Spółki i mamy prawo mieć wiedzę na temat tego co się w niej dzieje. A tak naprawdę jeszcze do niedawna nie wiedzieliśmy czy KH Podhale przystąpi do rozgrywek w tym sezonie czy nie. To zakłóca nam pracę, chociażby w kwestii pozyskiwania sponsorów – przekonywał Zaręba.

Pieniądze nie leżą na ulicy przed parkingiem na lodowisku. Gdyby tak było to pewnie mielibyśmy więcej czasu i byłoby łatwiej. My cały czas jesteśmy w terenie. Spotykamy się z przedstawicielami firm. Ciężko nas spotkać w biurze – odpowiedział Jurzec.

47 tys. złotych to kwota jaką na ten moment KH Podhale zalega MMKS Podhale.

Będą stypendia dla hokeistów?

W trakcie posiedzenia władze KH Podhale wielokrotnie podkreślały rolę miasta w funkcjonowaniu pierwszej drużyny. Od jakiegoś czasu klub może liczyć na wsparcie z budżetu miasta na poziomie 500-600 tys. złotych rocznie. Władze klubu w tym roku wnioskowały o kwotę 850 tys. złotych, ale takich pieniędzy na pewno nie dostaną.

Wsparcie ma być utrzymane na podobnym poziomie jak w ubiegłych latach. Już w lutym tego roku – na konto klubu wpłynęło z miejskiej kasy 255 tys. złotych. Druga transza ma być przelana do końca 2020 roku, ale już w nowej formie – stypendiów dla zawodników pierwszej drużyny.

Aby tak się stało, Komisja pozytywnie zaopiniowała (stosunkiem głosów 8 za przy 1 wstrzymującym) projekt uchwały w sprawie uchylenia uchwały z 2014 roku, w sprawie szczegółowych zasad, trybu przyznawania i pozbawiania oraz rodzajów i wysokości stypendiów sportowych za osiągnięte wyniki sportowe.

Jeżeli opinia Komisji spotka się z poparciem większości radnych, to system stypendialny ma być wprowadzony już od września. Ta forma wsparcia ma pozwolić miastu przede wszystkim na większą kontrolę wydatkowania miejskich pieniędzy przez władze KH Podhala.

Chcemy w ten sposób odbudować hokej w Nowym Targu na bazie wychowanków – podkreślał Arkadiusz Szymczyk, kierownik referatu do spraw Sportu i Turystyki, który poinformował że na stypendia miasto chce przekazać od 200 do 250 tys. złotych i w podkreślił, że w przyszłości niewykluczone jest że ta forma wsparcia dotyczyć będzie też innych dyscyplin.

Maciej Zubek 18.06.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

1 komentarz
Kibic z Polski 08:29 19.06.2020

Burmistrz Miasta i Rada miasta sa nie sprawiedliwi. Powinni wspomagac sport w miescie a zamiast tego jeszcze zmiejszaja pieniadze dla hokeja i duzo jeszcze mniej dla NKP. Taka polityka sie nie gra, dlatego Burmistrzu sukcesu. dlakogo chcesz budowac LCS jesli w miescie nie inwestuje sie w sport. a no tak inwestuje sie w znajomosci MOK np.

Zobacz również