Kamery live
prognoza pogody

Nowy Targ – z lokalną uchwałą antysmogową. Zakaz palenia węglem w centrum od 2030 roku

28 września 2021 08:51

Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął wczoraj lokalne uchwały antysmogowe dla siedmiu małopolskich gmin. Poza Miastem Nowy Targ, gdzie zakaz palenia węglem będzie obejmował centrum, wśród pionierskich samorządów znalazły się także Czarny Dunajec i Rabka-Zdrój, a spoza terenu Podhala – Krzeszowice, Oświęcim, Skawina i Niepołomice. Celem regulacji jest przede wszystkim przyspieszenie procesu poprawy jakości powietrza i realizacji celów “polityki klimatycznej”.

Nowy Targ - z lokalną uchwałą  antysmogową. Zakaz palenia węglem w centrum od 2030 roku

Najważniejszym założeniem lokalnej uchwał antysmogowej jest całkowite odejście od węgla do 1 stycznia 2030 roku. Już od początku 2022 roku nie będzie również możliwe instalowanie jakichkolwiek nowych kotłów węglowych, a od 2023 roku będą obowiązywać zaostrzone wymagania w zakresie emisji dla nowo instalowanych kotłów, kominków i ogrzewaczy na drewno, pelet, czy biomasę. 

Sejmik wojewódzki przyjął uchwały na wniosek poszczególnych samorządów. Nie wszystkie spośród nich zdecydowały się na wprowadzenie regulacji na obszarach całych gmin. W przypadku Miasta Nowy Targ, przepisy lokalnej uchwały będą pokrywały się z miejscowym planem Nowy Targ 22 Centrum, stanowiącym duży obszar pomiędzy Alejami Tysiąclecia i rzeką Czarny Dunajec oraz “zakopianką” i rzeką Biały Dunajec. Jeśli chodzi o Rabkę-Zdrój, nowe przepisy obejmą wyłącznie strefę uzdrowiskową.

Gminy, które przyjęły lokalne uchwały antysmogowe, mogą liczyć na preferencje dofinansowania inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2021-2027, a podjęta także wczoraj przez Sejmik decyzja o uchyleniu deklaracji dotyczącej LGBT przywróciła pewność otrzymania unijnych środków przez województwo.

Lokalna uchwała nie zwalnia samorządów z obowiązku przestrzegania terminów wymiany źródeł ciepła określonych już wcześniej w uchwale antysmogowej dla Małopolski, a jedynie zaostrza je i wyprzedza. Wszystkich Małopolan nadal obowiązuje zatem wymiana kotłów pozaklasowych do końca 2022 roku, a do końca 2026 roku – także kotłów 3 i 4 klasy. 

Najważniejsze założenia dla lokalnych uchwał antysmogowych:

  • Zakaz eksploatacji dla nowych kotłów i ogrzewaczy na węgiel od 1 stycznia 2022 roku i istniejących od 1 stycznia 2030 roku.
  • Zaostrzone wymagania dla nowych kotłów na biomasę (emisja pyłu do 20 mg/m³) i nowych kominków (zamknięta komora spalania, automatyczna regulacja) od 1 stycznia 2023 roku.
  • Zachowanie pozostałych terminów i wymagań obecnej uchwały antysmogowej dla Małopolski, w tym wymiana kotłów pozaklasowych do końca 2022 roku a kotłów 3 i 4 klasy do końca 2026 roku.

 

os 28.09.2021
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również