Kamery live
prognoza pogody

Nowy Targ wydał już ponad milion zł na zimowe utrzymanie dróg

7 lutego 2023 15:17

Kwota, jaką Nowy Targ wydał w tym sezonie na zimowe utrzymanie dróg, przekroczyła 1 mln złotych. Sporo sugestii dotyczących akcji odśnieżania dróg i ciągów pieszych przekazali urzędnikom radni – temat zdominował ostatni punkt Sesji Rady Miasta, czyli “wolne wnioski”.  W nocy natomiast rozpoczęła się akcja wywózki śniegu z miejskich ulic w centrum.

Nowy Targ wydał już ponad milion zł na zimowe utrzymanie dróg

-Kwota jaką do tej pory wydatkowano w sezonie zimowym 2022/2023 to 1 mln 15 tys. 6 zł – poinformował w sprawozdaniu burmistrz Grzegorz Watycha, dodając, że poza standardowymi działaniami, miasto rozpoczyna także akcję wywozu śniegu z centrum miasta – Apel do wszystkich mieszkańców, aby przeparkowali, usunęli swoje pojazdy. Pozostawienie pojazdu spowalnia całą akcję, zmniejsza wydajność takiej nocnej akcji, jeżeli ładowarka i samochody ciężarowe muszą manewrować pomiędzy pozostawionymi samochodami. To spowalnia pracę maszyn, które są dość duże, do tego potrzebne jest miejsce – argumentował pan burmistrz, podkreślając, że niestety, w ubiegłych latach nie wszyscy stosowali się do tych apeli. 

Szereg próśb i sugestii związanych z zimowym utrzymaniem dróg i chodników przekazywali też radni. Temat zdominował końcówkę Sesji.

Radna Bożena Groń interweniowała w imieniu mieszkańców w sprawie ul. Zielonej – by wykorzystać istniejący tam teren zielony i przesunąć śnieg tak, by udrożnił przejazd, ponieważ na drodze nie mogą minąć się dwa samochody. Ten sam problem, ale na ul. Nadmłynówka zgłosiła Ewa Garbacz, prosząc o jak najszybszy wywóz śniegu z tej ulicy. Kierownik referatu ds. drogownictwa i transportu zwrócił jednak uwagę na to, że wiąże się to z dużymi kosztami. 

-Na ulicach, gdzie nie ma jak wywieźć śniegu, wykonawcę zobligujemy, żeby co kawałek zrobił mijankę, żeby bezpiecznie dwa samochody mogły minąć się – powiedział wiceburmistrz Waldemar WojtaszekWywóz śniegu zaczynamy od strefy płatnego parkowania. Jak będziecie państwo wskazywać takie miejsca, gdzie śnieg blokuje przejście, to ten śnieg zostanie usunięty. 

Były też sugestie dotyczące ciągów pieszych. Radna Ewa Pawlikowska prosiła o dobre utrzymanie chodników przy ul. Ludźmierskiej, informując, że  do tej pory w ogóle nie były odśnieżane. 

-Kontaktowaliśmy się z  kierownikiem ZDW, tak więc mam nadzieję, że ta sprawa szybko zostanie załatwiona – tak samo, jak udało się przy Alejach przy nowym kościele. Interweniujemy, próbujemy gdzieś uderzać, jeżeli nie dotyczy to naszych dróg – przekazał Marcin Dziadkowiec, kierownik referatu ds. drogownictwa i transportu UM Nowy Targ. 

Wiceprzewodniczący Marek Mozdyniewicz przekazał sugestię od mieszkańców, by pługi “wolniej jeździły i nie zasypywały śniegiem chodników”. 

-Prawda jest taka, że to jest też walka z wiatrakami, bo znowuż mamy telefony, dlaczego taki wąski pas drogowy, czemu nie rozszerzą – odpowiedział kierownik referatu ds. drogownictwa i transportu. 

Radny Jacenty Rajski prosił z kolei o zwrócenie uwagi na chodniki w rynku i ścisłym centrum, które podczas odwilży są pełne kałuż, a radny Krzysztof Sroka wspomniał ul. Krzywą, gdzie piesi muszą wejść w śniegową zaspę, by “uciec” przed przejeżdżającymi tam pojazdami. Ważny wątek nieodśnieżonych zatoczek przystankowych poruszył radny Andrzej Swałtek. 

-Firma, która odśnieża drogę do szpitala, zapomina sobie odśnieżyć zatoczki przy szpitalu i przy cmentarzu. Takie sytuacje nie powinny się zdarzać. Jeżdżą  tam ludzie starsi i schorowani, wysiadają do zaspy. Tak nie może być, bo jeżeli, nie daj Bóg, ktoś nogę by złamał…

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Jan Łapsa zawnioskował, by nieco wcześniej pomyśleć o udrożnieniu parkingu przy Oleksówkach, w związku ze zbliżającym się biegiem Turbacz Winter Trail. Jak się jednak okazało, w tym roku biuro zawodów będzie zlokalizowane w hotelu “Gorce”, skąd zawodnicy będą  przewożeni na Długą Polanę autobusami MZK. “Dostaną informację, żeby na górę nie pchali się samochodami” – powiedział kierownik referatu ds. sportu i turystyki UM Arkadiusz Szymczyk. Uczestnicy biegu będą mieli do dyspozycji parkingi na os. Bereki i przy budynku starostwa. Jedynie uczestnicy pierwszego biegu będą musieli udać się własnymi samochodami bezpośrednio na Długą Polanę. 

Swoje uwagi w związku z zimową akcją przekazała też radna Stefania Drąg Iłęda. 

-Czy jeżeli jest droga powiatowa, kto to ma odśnieżać i do kogo te skargi trzeba kierować? Bo ludzie wszyscy mają pretensje do miasta. Mam takie wrażenie, że to nie jest prawidłowe i wypadałoby wyjaśnić. Jeżeli droga jest miejska między blokami, ludzie narzekają, że nie mają chodników odśnieżonych – czy to też należy do miasta? Pytam, bo dziś na pewno wiele osób nas słucha. Trzeba by było wyjaśnić, bo całe odium niezadowolenia spada na miasta. 

-Na stronie daliśmy informację, dotyczącą tego, jakie obowiązki mają właściciele nieruchomości przyległych do pasa drogowego. Ustawodawca wyraźnie wskazuje, że to oni mają utrzymywać chodnik – wyjaśnił kierownik Marcin Dziadkowiec  Druga rzecz, bardziej istotna, są na stronie informacje na temat zarządców dróg innych, niż miejskie. Jeżeli państwo macie jakiekolwiek uwagi dotyczące dróg w mieście, niekoniecznie miejskich, są numery telefonów na naszej stronie. 

Wiceburmistrz Waldemar Wojtaszek poinformował także mieszkańców nieruchomości leżących przy drogach powiatowych, że również stamtąd zostanie częściowo usunięty śnieg. 

-Po rozmowie z dyrektorem PZD zostałem upoważniony do przekazania informacji, że powiat też podejmie się wywózki śniegu z dróg powiatowych, czyli Szaflarskiej, św. Anny, Kowaniec, Waksmundzkiej. Nie będzie to akcja na wielką skalę, ale w jakimś zakresie śnieg zostanie wywieziony z dróg powiatowych. 

os 07.02.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również