Kamery live
prognoza pogody

Nowy Targ, Rabka, Czarny Dunajec. Zbliżają się obchody 80. rocznicy zagłady Żydów na Podhalu

19 sierpnia 2022 14:30
Wyciszenie Włącz dźwięk

Pod koniec sierpnia mieszkańcy Nowego Targu, Rabki-Zdroju i Czarnego Dunajca upamiętnią swoich dawnych sąsiadów – Żydów, których niemieccy naziści bestialsko zamordowali w 1942 roku. – Tak dużych obchodów upamiętniających żydowską mniejszość na Podhalu jeszcze nie organizowano – przyznają organizatorzy.

Nowotarskie obchody 80. Rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Podhala będą miały miejsce we wtorek, 30 sierpnia. Uroczystości rozpoczną się o godzinie 14:00 na Stadionie Miejskim im. Józefa Piłsudskiego w Nowym Targu. 

-Po raz pierwszy te obchody będą miały miejsce w przestrzeni, gdzie dokonała się ta największa tragedia w historii Podhala – na Stadionie Miejskim, gdzie odbyła się selekcja i następnie przejdziemy na stację kolejową, skąd miała  miejsce deportacja. Na stadionie planujemy odczytanie imion blisko 3 tysięcy ofiar. Odczytamy imiona Żydów Nowego Targu, Szczawnicy – którzy byli deportowani do Nowego Targu oraz imiona więźniów, którzy przebywali w areszcie miejskim w Nowym Targu i zginęli na cmentarzu żydowskim. W ten sposób chcemy symbolicznie wywołać ich istnienie, przywołać ich imiona. Złożymy kwiaty na stacji kolejowej w Nowym Targu, skąd o godzinie 14 odjechał transport do Bełżca z blisko 1,5 tysiącem kobiet i dzieci oraz mężczyzn, którzy nie zostali wybrani do pracy – zdradza szczegóły nowotarskich obchodów dr Karolina Panz, wolontariuszka Fundacji “Ludzie, nie Liczby”. Dodaje, że rocznica ma szczególny wymiar i jest kontynuacją  wydarzeń z listopada ub. roku, kiedy na cmentarzu żydowskim w Nowym Targu uroczyście odsłonięto pomnik upamiętniający dawnych, żydowskich mieszkańców miasta. Z powodu pandemii, nie było wówczas możliwości zaproszenia potomków, ani zorganizowania uroczystości “na skalę, która odpowiadałaby randze tego wydarzenia”.

By ułatwić nowotarżanom uczestnictwo w obchodach, o 13.40 z rynku wyruszy specjalny autobus. Po złożeniu kwiatów na dworcu PKP, autobus zawiezie uczestników na Cmentarz Żydowski. Tam planowana jest modlitwa, którą poprowadzi naczelny rabin Krakowa Avi Baumol, którego prababcia zginęła w Nowym  Targu i jest pochowana właśnie na nowotarskim cmentarzu żydowskim. Udział w wydarzeniu zapowiedzieli potomkowie oraz ocalały z Holocaustu Hanoch Gutfreund, który przyjedzie z 11-osobową rodziną. Całość zwieńczy pokaz specjalny filmu „Ukos światła” w sali kinowej MCK Nowy Targ, (reż. Wojciech Szumowski, prod. Fundacja Tygodnika Powszechnego), opowiadającego o realizacji projektu „Ludzie, nie liczby” w Czarnym Dunajcu.

Ciąg dalszy wydarzeń przygotowanych w Nowym Targu w ramach obchodów 80. Rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Podhala zaplanowano na środę, 31 sierpnia 2022. “Ślady na piasku” – bo te słowa przyświecają  drugiemu dniowi obchodów – to cykl wydarzeń kulturalnych. O godzinie 18 obok ratusza nastąpi otwarcie wystawy “Aktion Reinhard. 80 Rocznica niemieckiej zbrodni 1942-43”, przygotowanej przez IPN oddział w Krakowie.

O godzinie 19:00 w Miejskim Centrum Kultury odbędzie się przedstawienie “Ślady na piasku”, podczas którego wzruszającą historię do programu słowno-muzycznego “Pamięci tych, którzy żyli z nami” namaluje piaskiem Magdalena Suszek Bąk, malarka z doktoratem ASP w Krakowie, od blisko dekady zajmująca się animacją w soli, piasku i świetle. Wieczór zakończy koncert zespołu muzyki klezmerskiej “Magda Brudzińska Klezmer Trio”, określanej jako “odważne i piękne połączenie tradycji z nowoczesnością”. To folkowe i klezmerskie brzmienie przeplatane elementami jazzu, muzyki klasycznej i pop. 

Organizacja drugiego dnia obchodów to wspólne przedsięwzięcie powiatu nowotarskiego, Miasta Nowy Targ, Powiatowego i Miejskiego Centrum Kultury, krakowskiego oddziału IPN oraz zespołu regionalnego “Śwarni”.

Ostatnim wydarzeniem, zorganizowanym w ramach obchodów będzie spotkanie autorskie z Miriam Guensberg oraz promocja książki pt. „Bohater bez ojczyzny”, które odbędzie się 1 września 2022 r. (czwartek) o godz. 17.00 w Muzeum Drukarstwa w Nowym Targu. 

Szczegóły wszystkich wydarzeń przygotowanych w ramach obchodów 80. Rocznicy Zagłady Żydowskich Mieszkańców Mieszkańców Podhala – a obejmą one nie tylko Nowy Targ, ale także Czarny Dunajec i Rabkę-Zdrój – ich organizatorzy i koordynatorzy przedstawili dziś podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Targu. Zapis konferencji – w materiale filmowym poniżej.

tekst. os

Przypomniano tragiczną historię nowotarskich Żydów

Wideoreportaż NTvK z nowotarskiego kirkutu

“By przywrócić twarze, imiona, ludzką godność milionom ofiar nazizmu…”

 

 

redakcja 19.08.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również