Kamery live
prognoza pogody

Nowy Targ otrzyma prawie 8 mln zł w ramach “Tarczy dla samorządów”

25 czerwca 2020 23:07

Dokładnie 7 mln 988 tysięcy – tyle ma otrzymać Miasto Nowy Targ w ramach Funduszu Inwestycji Samorządowych, pełniącego funkcję rządowej “Tarczy dla Samorządów”. Pieniądze będzie można wykorzystać na inwestycje “bliskie ludziom” – szkoły, przedszkola, żłobki, wodociągi i kanalizację, szpitale, domy pomocy społecznej, chodniki czy remonty, a także inne, lokalne działania podejmowane w “małych ojczyznach”. Fundusz Inwestycji Samorządowych był głównym tematem konferencji prasowej zorganizowanej dziś przed południem w biurze pani poseł Anny Paluch i senatora Jana Hamerskiego. 

Nowy Targ otrzyma prawie 8 mln zł w ramach

 

Fundusz Inwestycji Samorządowych, zainicjowany przez prezydenta Andrzeja Dudę to rodzaj tarczy antykryzysowej dla samorządów. W ramach tego projektu, na teren powiatu nowotarskiego już we wrześniu trafi łącznie 43,5 mln złotych. Miasto Nowy Targ otrzyma prawie 8 mln złotych i jest gminą, która może cieszyć się najwyższym wsparciem spośród gmin z całego regionu. Samorząd powiatu nowotarskiego dostanie w ramach tego projektu blisko 11 mln złotych, co plasuje go na drugim miejscu listy powiatów z najwyższym wsparciem w Małopolsce.

 

Wsparcie udzielane jest na podstawie ustalonego algorytmu, uwzględniającego planowane wydatki majątkowe samorządów oraz ich zamożność. W skali całego kraju, na tarczę dla samorządów popłynie aż 6 mld złotych, z czego do samej Małopolski trafi pół miliarda złotych.

 

-Będzie to program, który nie będzie obarczony takimi ograniczeniami przepisów, jakie funkcjonowały przy innego rodzaju programach. Ten program ma być bardzo przejrzysty, jest opracowany harmonogram i algorytm, wg którego te środki zostały naliczone – aby to było czytelne, przejrzyste, aby każdy z samorządowców, każdy z wójtów i burmistrzów wiedział, na jakiej podstawie dostał taką, a nie inną kwotę – tłumaczył senator Jan Hamerski. 

 

 

Samorządy mogą występować z wnioskami o wsparcie do wysokości wyliczonych wg algorytmu kwot. Rozpoczęcie naboru wniosków rozpocznie się na początku sierpnia, jego zakończenie – w połowie sierpnia, natomiast wypłaty za pośrednictwem wojewodów – już na początku września.

 

-Czasokres od złożenia wniosków do momentu wypłaty pieniędzy jest wyjątkowo krótki. Chyba przy żadnym z projektów takiej możliwości pozyskania pieniędzy przez samorządy, jak dotąd, nie było. Te środki, które trafiają do samorządów, często zostają na tym terenie, nie wychodząc nawet poza obręb gminy, czy powiatu, bo te inwestycje często realizowane są przez firmy miejscowe. Oprócz wspierania samorządów, jest to też forma wspierania lokalnej przedsiębiorczości – mówił senator Jan Hamerski. 

 

-Rząd patrzy jeszcze dalej, patrzy na to, jaka będzie sytuacja gmin po tym zachwianiu spowodowanym lockdownem i koronawirusem, tzn. daje samorządom szansę na wsparcie w tym, żeby mogły dalej korzystać ze środków inwestycyjnych i żeby mogły dalej prowadzić inwestycję w infrastrukturę, bo to też będzie ratunek dla przedsiębiorstw. To, co mówi minister Adamczyk – tak przez analogię powiem – wszystkie programy budowy infrastruktury, czyli: zakopianka, wszystkie budowy dróg, tuneli, linii kolejowych itd., to wszystko idzie pełną parą po to, żeby firmy zarabiały, bo to jest dopływ pieniędzy do gospodarki. Będzie rozwiązanie, które ma wspomóc gminy w inwestowaniu, bo jeżeli gminy będą prowadziły inwestycje w swoją infrastrukturę, to zarobią na tym firmy, które są na ich terenie – wyjaśniała pani poseł Anna Paluch. 

 

 

O założeniach Funduszu Inwestycji Samorządowych mówił też na porannym briefingu prasowym wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

 

– Koronawirus spowodował, że budżety wielu samorządów zostały uszczuplone. Fundusz Inwestycji Samorządowych to konkretna pomoc. Działamy ramię w ramię z samorządami i wychodzimy naprzeciw ich potrzebom.  Takie jest też założenie Funduszu Inwestycji Samorządowych. To bezprecedensowe działania i pomoc o niespotykanym dotychczas charakterze. Do Małopolski trafi grubo ponad pół miliarda złotych! Środki te w wielu przypadkach zapewne okażą się kołem ratunkowym dla samorządów i pozwolą im wyjść na prostą – mówi wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

 

Górny pułap dofinansowania w przypadku gminy to 93,5 mln zł, zaś dolny – 500 tys. zł. Jeśli chodzi o powiaty, kwoty te wynoszą odpowiednio  20 mln zł i 500 tys. zł.

 

Najwyższe dofinansowanie w Małopolsce trafi do Krakowa (93,5 mln zł). Spośród pozostałych samorządów gminnych  najwyższe dofinansowanie otrzymają następujące gminy:

 

1)    Wieliczka – 9 506 754 zł,
2)    Tarnów – 9 420 461 zł,
3)    Skawina – 8 359 285 zł,
zaś spośród samorządów powiatowych:
1)    powiat krakowski – 16 350 415 zł,
2)    powiat nowotarski – 10 856 459 zł,
3)    powiat wadowicki – 8 166 835 zł.

 

Kluczowe założenia Funduszu Inwestycji Samorządowych:

 

·    Gminy i powiaty dostaną dostęp do wielkiego rządowego programu wsparcia inwestycji – to Tarcza dla Samorządów, warta w skali całego kraju 6 mld zł.
·    Samorządy (gminy, powiaty i miasta) otrzymają dotacje w wysokości od 0,5 mln zł do aż ponad 93 mln zł – nigdy wcześniej państwo nie przedstawiło programu, który tak szeroko wspierałby małe Ojczyzny.
·    Ponad 2,6 mld złotych z Funduszu Inwestycji Samorządowych trafi do gmin wiejskich i  miejsko-wiejskich. To droga zrównoważonego rozwoju, który w równym stopniu wspiera zarówno duże miasta, jak i najmniejsze miejscowości.
·    Pieniądze będą przyznawane gminom i powiatom w formie przelewów, na ich wniosek – bez zbędnej biurokracji. To bezprecedensowe wsparcie dla każdej gminy i powiatu w kraju.
·    Wiele gmin i powiatów ma problem z wkładem własnym do inwestycji, a środki z Funduszu Inwestycji Samorządowych pozwolą im na realizację zadań inwestycyjnych.
·    Pieniądze przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje. Takie jak szkoły, przedszkola, żłobki, wodociągi i kanalizacja, szpitale, domy pomocy społecznej, chodniki czy remonty, a także inne działania podejmowane w naszych małych Ojczyznach. To również wsparcie dla tysiąca firm i setek tysięcy pracowników.
·    Tarcza dla samorządów to również program wsparcia dla polskich małych i średnich firm, które realizują zadania inwestycyjne samorządów. To kolejny zastrzyk pieniędzy, który pozwala nie tylko na utrzymanie miejsc pracy, ale także rozwój przedsiębiorstw.

źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki

8 mln z tarczy antykryzysowej – na inwestycje drogowe w mieście

os 25.06.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również