Kamery live
prognoza pogody

Nowy Targ nie przekaże Poczcie Polskiej spisu wyborców. “Mail nie był podpisany prawidłowo, podpisem kwalifikowanym”

24 kwietnia 2020 15:32

Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha potwierdza, że mail z Poczty Polskiej z prośbą o przekazanie spisu wyborców wpłynął do Urzędu Miasta, jednak nie zamierza przekazywać żadnych list z danymi mieszkańców. “Mail nie był podpisany prawidłowo –  podpisem kwalifikowanym. W związku z powyższym biorąc pod uwagę posiadane opinie, na podstawie tego maila nie przekażemy żadnych list z danymi mieszkańców” – oświadcza burmistrz miasta. 

Nowy Targ nie przekaże Poczcie Polskiej spisu wyborców.

Jedna z opinii, jaką wziął pod uwagę nowotarski magistrat jest ta przesłana z Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Nowym Sączu. To opinia Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego, wydana 23 kwietnia 2020 roku.

“Polecenie przekazania Poczcie Polskiej S.A. spisu wyborców zawierających dane wszystkich wyborców, celem organizacji wyborów korespondencyjnych, w stanie prawnym na dzień 23 kwietnia 2020 r. nie posiada podstawy prawnej i może nosić znamiona przestępstwa. Przestępstwem może być także przekazanie spisu wyborców (informacji chronionych) podmiotowi nieuprawnionemu” – czytamy wytłuszczonym drugiem w wydanej wczoraj przez Krakowski Instytut Prawa Karnego opinii. 

Zgodnie z wydaną przez specjalistów od prawa karnego opinią “Poczta Polska nie może wykonywać zadań związanych z powszechnymi wyborami korespondencyjnymi, gdyż wprowadzająca je do systemu prawnego odrębna ustawa nie weszła jeszcze w życie. (…) W obowiązującym stanie prawnym brak jest jakichkolwiek regulacji prawnych przewidujących udział operatora pocztowego w wyborach na urząd Prezydenta RP. (…) Operator pocztowy pełni w tym zakresie wyłącznie zadania techniczne, związane z dostarczeniem zaadresowanej już wcześniej przesyłki, pozostające w granicach jego zwykłych usług pocztowych. Do wykonania tych czynności technicznych nie są w żadnym zakresie potrzebne dane zawarte w spisie wyborców. Tym bardziej nie są potrzebne dane dotyczące wszystkich wyborców. 

fot. Poczta Polska

os 24.04.2020
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również