Kamery live
prognoza pogody

“Nowy Targ może być dumny, że ma taki bieg” – X Jubileuszowy Bieg Podhalański przeszedł do historii

9 lutego 2019 19:25
Wyciszenie Włącz dźwięk

Rekordowa ilość  804 uczestników z terenu całej Polski oraz Słowacji, Czech i Austrii przyjechała dziś na nowotarskie lotnisko, by wziąć udział w X Jubileuszowym Biegu Podhalańskim im. Jana Pawła II, w tym roku odbywającym się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Jedni przybyli z nadzieją na pobicie życiowych rekordów, inni – dla dobrej, sportowej zabawy, jeszcze inni – w ważnych intencjach. Zawodnicy startowali na dystansach 6, 15 i 30 km, ciesząc się z świetnych warunków i chwaląc organizatorów za dobrze przygotowana trasę i wspaniałą  atmosferę. Na koronnym dystansie 30 km triumfowali Peter Mlynar ze Słowacji oraz Kornelia Kubińska ze Skawy. Najszybszym nowotarżaninem okazał się Jakub Twardowski, który w ogólnej klasyfikacji w biegu na 30 km zdobył 3 miejsce na podium.

Po samych rejestracjach zaparkowanych na płycie lotniska samochodów widać było, że do Nowego Targu rzeczywiście zjechali tego dnia reprezentanci z całego kraju – Wielkopolska, Mazowsze, ziemia lubuska, Podkarpacie i wiele innych. Bieg Podhalański, który w ogólnopolskiej klasyfikacji plasuje się tuż po Piastowskim, cieszy się dobrą sławą z uwagi na stosunkowo niewymagającą, bardzo malowniczą trasę i świetną organizację. Dla amatorów narciarstwa biegowego, jest jedną z najważniejszych imprez w roku. Tym razem dodatkowo pomogła pogoda – warunki śniegowe były idealne. Już podczas rozgrzewki, wielu zawodników cieszyło się, że może uda im się dzięki temu pobić swoje “życiówki”.

-Mam nadzieję, że ten rekord, który dzisiaj bijemy w liczbie uczestników, w kolejnych latach będzie również pobity – mówił burmistrz Grzegorz Watycha, oficjalnie otwierając jubileuszowy bieg. 

Zanim jeszcze odbył się pierwszy start uczestników biegu na najdłuższym dystansie 30 km, błogosławieństwa wszystkim uczestnikom udzielił ks. Władysław Zązel, a na czele kolumny pojawili się górale z “Małych Śwarnych” dzierżąc flagi państwowe wszystkich czterech krajów, których reprezentanci uczestniczyli w biegu. Były też flagi papieska i unijna. Później “Mali Śwarni” okraszali swoim występem dekorację zwycięzców na scenie, śpiewając m.in. utwór ułożony specjalnie na okoliczność jubileuszowego biegu. 

Jubileuszowy X Bieg Podhalański wpisuje się w tegoroczne obchody 40. Rocznicy Wizyty Jana Pawła II w Nowym Targu, dlatego władze miasta złożyły dzisiaj wiązankę pod symbolicznym pomnikiem Ojca Świętego, oddając tym samym hołd wyjątkowemu patronowi tego wydarzenia. Jak wspominała dyrektor biegu Jadwiga Guzik, wielokrotna mistrzyni Polski w biegach narciarskich, dla wielu osób to właśnie postać św.  Jana Pawła II ma tu ogromne znaczenie, bieg nazywany jest przez nich “papieskim” i zawsze biegną w modlitewnych intencjach. 

Wystartowali!

Opublikowany przez nowytarg24.tv Sobota, 9 lutego 2019

Ta edycja Biegu odbywała się w ramach Mistrzostw Polski Amatorów PZN, co miało niebagatelne znaczenie dla biegaczy, którzy zbierają punkty i dodatkowym magnesem, który przywiódł ich dziś na Podhale. Impreza ma jednak nie tylko sportowy, ale również rodzinny wymiar – przygotowano specjalną strefę dla dzieci, były psie zaprzęgi i muzyczno-taneczne zabawy z kolorową maskotką wydarzenia.

X Bieg Podhalański – Galeria

Każdy z uczestników dostał medal, pakiet startowy i upominek z logo biegu. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe i pieniężne ufundowane przez sponsorów. Wśród uczestników znalazły się osoby w każdym wieku – od kilkuletnich dzieci po reprezentantki UTW. Nie brakło rodzinnych teamów – wielu rodziców porzuciło dziś marzenia o wygranej na rzecz spokojnego, rekreacyjnego biegu ze swoimi pociechami. Wśród startujących, nie brakło lokalnych samorządowców – w biegu pobiegli m.in. wiceburmistrz Nowego Targu Joanna Iskrzyńska-Steg i wicewójt Gminy Nowy Targ Marcin Kolasa. Nowotarskich olimpijczyków reprezentował w X Biegu Józef Batkiewicz, biegnąc razem z wnuczkiem.

Rola dyrektora technicznego przypadła Barbarze Sobańskiej z Zakopanego, sędzią głównym Biegu był Stanisław Marek.

Na dystansie 30 km triumfował Peter Mlynar ze Słowacji (czas 1:13:43), kolejne miejsca zajęli: Kacper Antolec z Obidowej oraz Jakub Twardowski z Nowego Targu, który odebrał wyróżnienie dla najszybszego nowotarżanina. Wśród kobiet najszybsza okazała się Kornelia Kubińska ze Skawy (01:40:55), drugie miejsce zajęła Joanna Kurzawińska z Kościeliska, a  trzecia na podium była reprezentantka Nowego Targu, Irena Dąbrowska.

https://www.facebook.com/nowytarg24tv/videos/2238651256423745/

W biegu na 15 km z czasem 38:15 zwyciężył Jacek Staroń z Krosna, drugie miejsce zajął Jan Holiga ze Słowacji, a trzecie Piotr Garbowski z Klimkówki. W rywalizacji kobiet najszybciej linię  mety przekroczyła Catherine Spierenburg z Kościeliska (czas 43:59), kolejne miejsca zajęły: Iwona Piekarz z Myślenic i Jagienka Czubernat z Nowego Targu.


Na dystansie 6 km wygrał Andrzej Mojeścik z Istebnej z czasem 19 minut 17 sekund, który był pierwszym zawodnikiem, jaki przekroczył dziś  linię mety. Drugie miejsce na tym dystansie zajął Wojciech Wojtyła z Pogórza, a trzecie Bartosz Krzymiński z Nowego Targu. Wśród kobiet, pierwsze miejsce na podium zajęła Marcelina Wojtyła z Pogórza z czasem 21:08, drugie – Julia Demkowska ze Skomielnej Białej, a  trzecie – Agnieszka Tylka z Czarnego Dunajca.

Najlepsi i nagrodzeni specjalnie w X Biegu Podhalańskim

Tradycyjnie, nagrodzono też najmłodszych i najstarszych uczestników biegu, a miłym finałem wydarzenia było losowanie nagród. 

/os

os 09.02.2019
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również