Kamery live
prognoza pogody

Nowy Targ ma swój festiwal filmowy – wystartowała 3. edycja “Animuję moje miasto”

27 października 2017 21:47

Od pokazu "Bajek dla dorosłych" - czyli międzynarodowych filmów animowanych, w przededniu Międzynarodowego Dnia Animacji zainaugurowano w Nowym Targu 3. edycję Festiwalu "Animuję moje miasto". 

Nowy Targ ma swój festiwal filmowy - wystartowała 3. edycja

Festiwal ANIMUJĘ MOJE MIASTO już od 3 lat organizowany jest przez Studio Filmowe Effata Anima z Nowego Targu prowadzone wraz grupą wolontariuszy. Jest to wydarzenie kulturalne, które gromadzi zarówno dzieci jak i dorosłych, a jego główną intencją jest próba zainteresowania mieszkańców Nowego Targu i okolic animacją filmową oraz ukazanie zakresu i osiągnięć animacji, która otacza nas z każdej strony.

Festiwal zorganizowany jest na wzór dużych festiwali filmowych – oprawa wizualna, logotypy, gadżety festiwalowe, nastrojowe oświetlenie i muzyka robią duże wrażenie perfekcją i dopracowaniem do ostatniego szczegółu. Na uczestników czekają darmowe, filmowe pokazy w trzech różnych obiektach festiwalowych (MOK, Pub Plama, KsiążKawiarnia Rezerwat), wystawa plastyczna, warsztaty animacji poklatkowej, fotograficzne i plastyczne, a w ostatnim dniu festiwalu – wydarzenie specjalne. Filmem otwierającym festiwal był “Signum” Witolda Giersza, zainspirowany naskalnymi, prehistorycznymi malowidłami, będący z kolei inspiracją dla hasła przewodniego warsztatów tegorocznej edycji “Animacja narodziła się przed naszą erą”. 

Otwarcie festiwalu uświetnił bankiet w holu MOK. 

 – W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach, nasi widzowie będą mieli możliwość zapoznać się z międzynarodowym programem animacji krótkometrażowych. Dla najmłodszych przygotowaliśmy warsztaty plastyczne oraz filmowe, prowadzone przez Studio Filmowe Effata Anima, pod tytułem „Animacja narodziła się przed naszą erą”. Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie Piotr Nawrocki, konstruktor lalek do filmów animowanych, który opowie nam o tym, jak wygląda animowane życie jego bohaterów – mówi główna inicjatorka wydarzenia, Anna Jagoda Mrożek.

Międzynarodowy Dzień Animacji obchodzony jest na całym świecie, co roku wokół daty 28 października. Ten dzień nie jest przypadkowy, bowiem dokładnie 28 października 1892 roku w Grevin Museum w Paryżu odbył się pierwszy publiczny pokaz animacji „Theatre Optique” Emile’a Reynauda. Obchody w Polsce odbywają się równolegle w największych miastach (m.in.: Warszawa, Wrocław, Łódź, Kraków, Bydgoszcz).

Festiwal zakończy pokaz animacji powstałych podczas sobotnich warsztatów. 

/os

 

NT24TV 27.10.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również