Kamery live
prognoza pogody

Nowy „Sokół” – już w stanie surowym zamkniętym

11 stycznia 2023 22:03

POWIAT NOWOTARSKI. We wrześniu tego roku uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 im. Władysława Orkana, czyli popularnego „Sokoła”, rozpoczną naukę w nowej siedzibie. Obiekty wznoszone przy Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo-Opiekuńczych zostały doprowadzone do stanu surowego zamkniętego.

 

Nowy „Sokół” – już w stanie surowym zamkniętym

Prace postępują zgodnie z harmonogramem, więc termin ukończenia nie jest zagrożony.

– Praktycznie zostały do wykonania prace wewnątrz, więc przy tak łagodnej zimie mamy nadzieję, że uda się to zrealizować w wyznaczonym terminiedo 20 lipca tego roku – mówi wicestarosta nowotarski Bogusław Waksmundzki. – Jeżeli do końca lipca uzyskamy pozwolenia na użytkowanie, to zostałby nam miesiąc na przygotowanie do roku szkolnego.

Największa w tej chwili z powiatowych inwestycji pochłonie w tym roku ok. 20 milionów zł. Te środki są przeznaczone na dokończenie budowy. 3 miliony będzie natomiast kosztowało wyposażenie blisko 40 pomieszczeń szkolnego kompleksu. Projekt uwzględnia również 4 sale wraz zapleczem, o powierzchni 100 metrów kwadratowych każda. Będą one służyć z kolei Zespołowi Placówek Szkolno-Wychowawczo-Opiekuńczych: do prowadzenia rehabilitacji, fizjoterapii i zajęć ruchowych.

Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 w nowej siedzibie, prócz 40 sale lekcyjnych, zyska przede wszystkim salę gimnastyczną o wymiarach 12 na 24 metry, której nigdy nie posiadał.

 – Jest to więc duży kompleks – zaznacza wicestarosta. – Inwestycja w trybie „zaprojektuj i wybuduj” trwała od 2019 roku. Popularny „Sokół” dzisiaj ma prawie 600 uczniów. Ponieważ kształcą się oni w kierunku informatycznym i w okołoinformatycznych zawodach, ta liczba prawdopodobnie ulegnie zwiększeniu.

Jedyne obawy dotyczą możliwości zapewnienia kadry dydaktycznej dla już dużej, a docelowo jeszcze większej uczniowskiej rzeszy.

– Już dzisiaj dyrektor ma problemy z zapewnieniem fachowców, ponieważ dobrzy informatycy „mają wzięcie” – nie ukrywa wicestarosta. – Mogą więc pojawić się kłopoty z utrzymaniem nawet ilości klas, która jest w tej chwili.

Przez długie lata nowotarski „Sokół” – prowadząc profil krawiecki – przygotowywał kadry dla firm tekstylnych, a po branżowym doszkoleniu, również dla przemysłu obuwniczego. Ta sytuacja jednak się zmieniła.

– Od 12 lat, przy naborze obserwujemy zainteresowanie tym kierunkiem zaledwie 3 – 4 osób – wylicza przedstawiciel powiatu. – Dlatego we współpracy z firmą WOJAS podejmowaliśmy różne próby, aby zachęcić młodzież do nauki tego zawodu. Niestety, nie udało się, mimo różnych atrakcyjnych propozycji ze strony firmy.

Ponieważ w półrocznej perspektywie można się spodziewać finału oświatowej inwestycji, dużym wyzwaniem dla powiatu będzie teraz zapewnienie obu placówkom odpowiedniej ilości miejsc parkingowych.  

(asz)

 

 

Anna Szopińska 11.01.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również