Kamery live
prognoza pogody

Nowy odcinek ul. Sikorskiego – otwarty. To prawie obwodnica!…

11 sierpnia 2023 16:31

NOWY TARG. Centrum miasta powinno odetchnąć od ruchu tranzytowego. Nawet przed terminem został uroczyście otwarty, a przedtem poświęcony, powstający od ponad roku prawie kilometrowy odcinek ul. Sikorskiego – od skrzyżowania z ul. Podtatrzańską do ronda w ul. Szaflarskiej.

Nowy odcinek ul. Sikorskiego - otwarty. To prawie obwodnica!...

Bardzo oczekiwana arteria, która będzie służyć przede wszystkim jadącym przez miasto od strony południowej, ale też mieszkańcom coraz gęściej zasiedlanego obszaru Równi Szaflarskiej, pieszym i korzystającym ze ścieżek rowerowych – była budowana ponad rok. Roboty drogowe poprzedziły prace związane z przebudową sieci. 

 Wzdłuż całego nowego odcinka ul. Sikorskiego biegnie teraz ścieżka rowerowa, a powstało przy nim 200 miejsc parkingowych, co powinno zaradzić dotkliwemu ich deficytowi w tym rejonie. Głównym wykonawcą było Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe. Ponieważ umowy podpisywane przed napaścią Rosji na Ukrainę i nie odzwierciedlają wzrostu kosztów, ta sprawdzona miejscowa firma zdecydowała się na swego rodzaju „zasponsorowanie” inwestycji, by droga mogła być ukończona na czas, a nawet przed czasem.

Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wyniosło prawie 4 mln 800 tys. zł, jednak całkowite koszty budowy prawie kilometrowego odcinka przekroczą 9 milionów. Ostateczna kwota to kwestia negocjacji z wykonawcą, który będzie jeszcze prowadził drobne prace i kosmetykę związaną z procedurą odbioru.

Na przecięciu wstęgi gościli podhalańscy parlamentarzyści i wiceministrowie, przedstawiciele projektanta, wykonawcy, miejskich służb inwestycyjnych, władze powiatu nowotarskiego i gminy Nowy Targ. Drogę święcił ks. Jan Karlak. Nie brakło też okolicznych mieszkańców.

Zaraz po otwarciu barierki zostały usunięte, a jako pierwszy wjechał na równiutki asfalt burmistrz Grzegorz Watycha, w lokalnej torpedzie, czyli słynnym „maluchu” z szarotką. Zaraz za tym kolorowym samochodzikiem ruszył ścieżką rowerową dzielny narybek z Nowotarskiego Klubu Kolarskiego, pod wodzą wielokrotnego Mistrza Polski Jacka Jarząbka.

Teraz – czekamy, aż w przyszłym roku nowa “zakopianka” dopełni komunikacyjnego szczęścia stolicy Podhala.

(asz)

Fot. Paweł Kos

 

 

Anna Szopińska 11.08.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również