Kamery live
prognoza pogody

Nowotarskim Artystom – hołd i godne miejsce

28 czerwca 2022 17:24

NOWY TARG.  Na piętrze zrewitalizowanego Dworca Kolei została dziś otwarta wystawa stała „Nowotarscy artyści”. Jest to zbiorowy pomnik dziewiętnastu nieżyjących twórców, całym swoim życiem lub w niektórych latach związanych z Nowym Targiem.

Nowotarskim Artystom – hołd i godne miejsce

W tej plejadzie mistrzów różnych dziedzin, w większości rzeźby i malarstwa, tworzących od XIX do XXI wieku, znalazł się jeden samorodny talent, reprezentant nurtu sztuki naiwnej – Edward Sutor. Osiemnastka pozostałych to: Wit i Witalis Nanke (ojciec i syn), Juliusz Bełtowski, Wiktor Gutowski, Michał Rekucki, Edward Morawetz, Leon Lewkowicz, Anna Dobrzańska-Sas, Stanisław Marcinów, Mieczysław Szopiński, Zofia Dudzińska, Józef Mroszczak, Teresa Zydroń, Wacław Czubernat, Adam Kozaczka, Marianna Beleć-Kuskowska, Stanisław Kuskowski, Elżbieta Nałęcz-Kęszycka, Piotr Chodorowicz.

Pomysł urządzenia tej wystawy wyszedł już wcześniej od emerytowanego dyrektora biura Euroregionu „Tatry”, Antoniego Nowaka. O sfinalizowaniu projektu Miejskie Centrum Kultury, na czele z dyrektorem Andrzejem Lichosytem, zdecydowało jeszcze w czasie pandemii. Czasu było na to już jednak bardzo niewiele. Zakres działań i formuła wystawy zostały zweryfikowane, a zespół placówki podjął ryzyko realizacji i uporał się z tym pracochłonnym, wielopunktowym zadaniem w imponującym, rekordowym tempie. Multum pracy w przygotowania do wielkiego otwarcia włożyła Wiktoria Kowalczyk-Szlaga z Muzeum Podhalańskiego.      

Działaniom MCK-u kibicował przewodniczący komisji oświaty i kultury Rady Miasta, Leszek Pustówka, przekonując  prof. Kamila Kuskowskiego, by podjął się roli kuratora wystawy. Syn malarskiego małżeństwa został jednocześnie autorem cennego albumu poświęconego życiu i twórczości wymienionych postaci świata sztuki.

Wzorcowo zaaranżowana ekspozycja to tylko jeden – choć najbardziej spektakularny – element projektu z cyklu „Twórcy pogranicza polsko-słowackiego”, dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach programu Interreg V-A Polska-Słowacja.

Wystawa z wieloma ciekawymi nowotarskimi wątkami oczywiście nie zaistniałaby w takim kształcie, gdyby nie zbiory Muzeum Podhalańskiego, które już wcześniej organizowało wystawy poświęcone poszczególnym artystom; gdyby wiele rodzin tych twórców nie użyczyło na nią posiadanych w swoich zbiorach dzieł i gdyby za środki z transgranicznego projektu nie udało się nabyć kilku cennych prac. Kilka retrospektywnych wystaw prac wybitnych nowotarskich twórców gościło też w murach galerii BWA „Jatki”. Niektóre dzieła – jak obrazy wybitnego malarza, Hipolita Lipińskiego, które są w posiadaniu muzeów krakowskich, można było tylko zreprodukować w albumie. 

Partnerem w realizowanych przez Miejski Ośrodek Kultury projekcie była słowacka gmina Ludrova w pobliżu Rużomberku, której starosta, Peter Slimak, przyjechał na wernisaż w Dworcu Kolei.

Miejscowi plastycy zaangażowani w aranżację piętra obiektu dla celów wystawowych, to Agnieszka Rokicka, Gabriel Szyrszeń, Sławosz Smoleń.

    

Wystawę pięknie i nowocześnie, z mulimedialnymi planszami zaaranżowaną na piętrze ratusza, otwierali jej kurator, prof. Kamil Kuskowski, burmistrz Grzegorz Watycha i dyrektor Miejskiego Centrum Kultury – Andrzej Lichosyt, w obecności rodzin i przyjaciół artystów, przedstawicieli władz powiatu i zaproszonych gości. Przygrywała muzyka „Hyrnych”.

Ale żeby w spokoju nasycić oczy pięknem dzieł, które są jakimś obrazem i odblaskiem życia miasta przed wiekiem, przed dwoma wiekami – trzeba Dworzec Kolei odwiedzić jeszcze raz, w spokojnej chwili, najlepiej po przeczytaniu i obejrzeniu z pietyzmem, na kredowym papierze wydanego albumu.  Wystawę w dzisiejszym kształcie MCK zamierza wzbogacać, pozyskując kolejne dzieła.

(asz)

 

Anna Szopińska 28.06.2022
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również