nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Nowotarskie lotnisko – czy doczeka się rozbudowy? (wizualizacje)

1 kilometr utwardzonego pasa startowego – tyle potrzeba, by nowotarskie lotnisko zyskało funkcję, która mogłaby okazać się kluczowa dla rozwoju gospodarczego całego regionu. Budowa tego odcinka asfaltowej drogi stanowi pierwszy i najważniejszy element opracowanej przed dwoma laty koncepcji rozbudowy lotniska. „Będzie to absolutnie motor napędowy dla całego regionu” – mówi prezes Aeroklubu Nowy Targ Paweł Kos. 

Szczegółowo opracowana, trójetapowa koncepcja rozbudowy nowotarskiego lotniska zakłada m.in. budowę hangarów, stacji paliw, utwardzonego miejsca startu i lądowań dla śmigłowców, nowego budynku administracyjno-informacyjnego i części rekreacyjno-hotelowej. W koncepcji, duży obszar przeznaczono na obiekty strefy komercyjnej. Pierwszym i najważniejszym elementem do realizacji jest jednak budowa 1 km, utwardzonego pasa startowego, który zapewniłby bezpieczny start i lądowanie przez cały rok. 

-Kilometr drogi publicznej dla samochodów prowadzi donikąd, natomiast kilometr drogi startowej otwiera nam okno na cały świat – obrazowo tłumaczy Paweł Kos, prezes Aeroklubu Nowy Targ. 

Budowa pasa startowego na nowotarskim lotnisku zaplanowana jest dwuetapowo. Pierwszy etap polegałby na wybudowaniu tysiąca metrów drogi startowej o szerokości 23 metrów, drugi – umożliwiałby poszerzenie jej do 30 metrów i rozbudowę pasa o 600 kolejnych metrów. 

-To w zupełności wystarczyłoby, aby przyjmować statki powietrzne typu biznesowego, czy General Aviation, w tym także małe statki odrzutowe – przekonuje Paweł Kos, prezes Aeroklubu Nowy Targ – Nawierzchnia naturalna, darniowa  uniemożliwia przyjmowanie statków powietrznych tej klasy, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo w operacji lądowania i startu, gdyż te statki potrzebują większej prędkości i bardzo równego podłoża do tego, aby móc wzbić się w powietrze. Dzisiaj charakter lotniska możemy określić jako sportowo-turystyczny, bo obsługujemy już niewielki ruch turystyczny. Po wybudowaniu pasa, funkcja lotniska zmieni się w takim zakresie, że zwiększy się ruch i moim zdaniem będzie to absolutnie motor napędowy dla całego regionu, dlatego, że droga startowa pokazała w wielu miejscach w Polsce, ale i na świecie, że przyciąga potężnych inwestorów.

Z konieczności rozbudowy lotniczej infrastruktury komunikacyjnej zdają sobie sprawę samorządowcy, jak i parlamentarzyści. 

-Nikt tu nie będzie jechał 15 h samochodem, jeżeli ktoś chciałby tu zainwestować. To jest przyszłość. Myślę, że nawet nie musimy mówić o lotniskach, ale mówmy o pasach startowych. To nie są wielkie koszty i myślę, że od tego warto rozpocząć rozmowę o przyszłości ruchu lotniczego w naszym regionie – mówił podczas VI Sesji Rady Miasta Nowy Targ Arkadiusz Mularczyk, poseł na Sejm – Jeżeli pojedziemy do Chorwacji, czy Włoch, tam bardzo niewielkie miejscowości turystyczne mają lotniska. To nie są wielkie lotniska, tam jest zatrudnionych parę osób, pas do lądowania, startowania i to generuje ruch turystyczny, inwestycje, przyjeżdżają zamożni przedsiębiorcy, którzy inwestują, kupują, budują. Myślę, że to jest przyszłość. Myślmy o tym ruchu turystycznym. Jestem przekonany, że jeśli chcemy znaleźć inwestorów, którzy zainwestują tu duże pieniądze, oni nie przyjadą do Nowego Targu jadąc 10 godzin z Francji, Niemiec, czy Holandii, czy Stanów Zjednoczonych. Muszą  przylecieć w ciągu 3-4 godzin, zobaczyć jak to wygląda na miejscu i podjąć decyzję o inwestowaniu. To jest kierunek, który warto popierać. 

Szacowany koszt budowy utwardzonego pasa startowego to ok. 10 mln zł (400 zł/m2). Zarówno miasto, jak i aeroklub liczą tutaj na wsparcie samorządów wyższych szczebli, tym bardziej, że w innych rejonach Polski właśnie dzięki wsparciu ze środków wojewódzkich, już realizowane są podobne inwestycje.

-Wiemy już, że Unia Europejska na pewno nie pozwala, ażeby udzielać wsparcia ze środków unijnych, tym niemniej myślę, że dzięki współpracy samorządów wojewódzkiego, powiatowego i naszego lokalnego, gminnego, będzie możliwe wybudowanie tego betonowego pasa startowego, a przynajmniej chciałbym, żeby w tej najbliższej perspektywie rozpocząć prace projektowe i o to też będziemy zabiegać, żeby to lotnisko nadal było wpisane w strategii rozwoju województw małopolskiego – zapewnia Grzegorz Watycha, burmistrz Nowego Targu.

-Powinny zapaść decyzje, wg mnie strategiczne choćby na poziomie województwa małopolskiego, czyli samorządu, żeby wesprzeć taką inwestycję, bo to jest – trzeba powiedzieć jasno – nic innego, jak kilometr drogi publicznej. Tego oczekujemy. Buduje się setki kilometrów dróg publicznych w Polsce i właśnie taki kawałek mały chcielibyśmy mieć w Nowym Targu – mówi prezes aerolubu Paweł Kos. 

O tym, że wsparcie ze strony województwa dla modernizacji niedużych lotnisk jest możliwe, świadczą realizowane właśnie, podobne inwestycje w Suwałkach i Białymstoku. 

Świeżo wybudowany pas startowy na lotnisku na Krywlanach w Białymstoku, fot. UM Białystok

/os

6 0

Filmy

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

1 komentarzy

[email protected]

Maj 15, 2019, o 15:14:46

A czy ktoś pomyślał o zwiekszeniu hałasu ??

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna