Kamery live
prognoza pogody

Nowotarski szpital kupi trzy nowe karetki z wyposażeniem

12 października 2023 08:44

Poznaliśmy wyniki konkursu Ministerstwa Zdrowia, w ramach którego podmioty medyczne mogły pozyskać środki na zakup ambulansów dla zespołów ratownictwa medycznego wraz z dodatkowym wyposażeniem. Podhalański Szpital Specjalistyczny w Nowym Targu jest jednym ze zwycięzców.

Nowotarski szpital kupi trzy nowe karetki z wyposażeniem

1,8 mln zł otrzyma Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu na zakup 3 ambulansów wraz z wyposażeniem.

Z konkursu Funduszu Medycznego na modernizację, przebudowę lub doposażenie małopolskich Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, w tym pracowni diagnostycznych współpracujących z SOR-ami, trafiły już do Małopolski ponad 153 mln zł. Wśród dofinansowanych placówek znalazło się 15 małopolskich szpitali.

Konkurs Ministerstwa Zdrowia – nabór wniosków o dofinansowanie podmiotów leczniczych w ramach programu inwestycyjnego dotyczącego wsparcia infrastruktury ratownictwa medycznego w zakresie zakupu ambulansów dla zespołów ratownictwa medycznego (ZRM) wraz z dodatkowym wyposażeniem ze środków Subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych wyodrębnionego z Funduszu Medycznego trwał do 2 października.

Maksymalna kwota dofinansowania to 600 tys. zł. Kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie wniosków w całej Polsce to ponad 72,4 mln zł.

– W lipcu też otrzymaliśmy informacje, że Ministerstwo Zdrowia wyasygnowało środki w wysokości 32,4 mln na dofinansowanie zakupu nowych ambulansów w całej Polsce. Z tej puli 3 mln zł trafiło do Małopolski, co pozwoliło na dofinansowanie zakupu 5 karetek z wyposażeniem. Dwie z nich wzmocnią Zespoły Ratownictwa Medycznego funkcjonujące przy Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym, pozostałe pozwolą wymienić tabor szpitali w Gorlicach, Oświęcimiu i Nowym Targu – informuje Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

System Państwowego Ratownictwa Medycznego jest też wspierany m.in. z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Np. Krakowskie Pogotowie Ratunkowe otrzymało w połowie września z tego źródła 968 tys. zł na zakup dwóch ambulansów z podstawowym wyposażeniem i defibrylatorami.

Obecnie w całej Małopolsce działa 136 zespołów całorocznych oraz 1 sezonowy. 39 spośród nich to ambulanse Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego rozmieszczone w 24 miejscach stacjonowania w Krakowie oraz powiatach: krakowskim, wielickim i olkuskim.

Źródło: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

 

ag 12.10.2023
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również