Kamery live
prognoza pogody

Nowotarski Alarm Smogowy pisze do posłanki Paluch w sprawie jej “bulwersujących wypowiedzi”

22 marca 2017 07:48

Organizując posiedzenie wyjazdowe Komisji w Rabce wzbudziła Pani we wszystkich mieszkańcach nadzieję na to, że w końcu władza na najwyższym szczeblu zechce pomóc rozwiązać problem smogu na Podhalu. Oczekiwania nasze okazały się jednak nadaremne. Zamiast odważnych decyzji i przedstawienia sensownych rozwiązań, z Pani ust usłyszeliśmy, że “podnoszenie kwestii” dotyczących “tych 15 miast najbardziej szkodliwych” jest “krzywdą wyrządzoną naszym uzdrowiskom" - czytamy w liście otwartym do posłanki Anny Paluch. List wystosował Nowotarski Alarm Smogowy.

Nowotarski Alarm Smogowy pisze do posłanki Paluch w sprawie jej

List napisany został pod wpływem zorganizowanego przez posłankę wyjazdowego posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, jakie odbyło się w Zakopanem i Rabce w minionym tygodniu. Podczas posiedzenia padło wiele kontrowersyjnych stwierdzeń i wypowiedzi.

Poniżej przedstawiamy całą treść listu:

Szanowna Pani Posłanko,

W związku z Pani wypowiedzią z dnia 16 marca 2016 na konferencji w Rabce-Zdroju podczas posiedzenia sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, jako mieszkańcy Nowego Targu i okolic zdecydowaliśmy się wystosować do Pani list otwarty, w którym chcielibyśmy się odnieść do Pani bulwersujących i jednocześnie krzywdzących nas wszystkich słów.

W swojej wypowiedzi uznała Pani, że jakość powietrza w Małopolsce “nie odbiega od specyficznych norm” oraz, że “mamy przekroczenia, ale nie tak duże jak w aglomeracjach miejskich”. Jako wiceprzewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska jest Pani zobowiązana używać precyzyjnych pojęć. Jeśli nie leży to w Pani kompetencjach, to prosimy o zaproszenie do współpracy fachowców z doświadczeniem w dziedzinie ochrony powietrza. Chcieliśmy zakomunikować, że właśnie przekroczenia, jak Pani określa: “specyficznych norm” powodują, że dzieci w Małopolsce częściej chorują na astmę niż w innych regionach kraju. Specjaliści biją na alarm, że cząsteczki pyłu PM10 i PM2.5 przedostają się do płuc, a następnie do krwiobiegu, powodując choroby serca, raka płuc, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę i ostre infekcje układu oddechowego. Jako mieszkanka Podhala zapewne wie Pani, iż okres grzewczy na tym terenie jest długi i trwa średnio przez 6 miesięcy. Przekroczenia norm zatem “nie zdarzają się w szczytach okresu grzewczego“, lecz trwają nieustannie conajmniej pół roku, kiedy to mieszkańcy muszą zmagać się z ekstremalnym zanieczyszczeniem powietrza, spowodowanym niską emisją.

Organizując posiedzenie wyjazdowe Komisji w Rabce wzbudziła Pani we wszystkich mieszkańcach nadzieję na to, że w końcu władza na najwyższym szczeblu zechce pomóc rozwiązać problem smogu na Podhalu. Oczekiwania nasze okazały się jednak nadaremne. Zamiast odważnych decyzji i przedstawienia sensownych rozwiązań, z Pani ust usłyszeliśmy, że “podnoszenie kwestii” dotyczących “tych 15 miast najbardziej szkodliwych” jest “krzywdą wyrządzoną naszym uzdrowiskom”.

Czy zastanowiła się Pani chociaż przez chwilę jaką krzywdę wyrządza się nam i naszym dzieciom zaniedbując temat powietrza? Jaki to jest wstyd, że ich rodzice i dziadkowie nie chcą rozwiązać tego problemu, zwłaszcza, że pracują nad nim eksperci, naukowcy i liczne organizacje, które gotowe rozwiązania podają władzy na przysłowiowym talerzu? Uważamy, że negowanie tego problemu jest śmianiem nam się w twarz. Z kolei używanie słowa “uzdrowisko” dla zanieczyszczonej Rabki- Zdrój na dzień dzisiejszy w świetle prawa oraz według Światowej Organizacji Zdrowia jest kuriozalne.

Chcieliśmy Pani przypomnieć, że z chwilą przyjęcia mandatu poselskiego zdecydowała się Pani służyć lokalnej społeczności. Podjęła się Pani zadania reprezentowania tego regionu, biorąc odpowiedzialność i za uzdrowiska i za aglomeracje i za mniejsze miejscowości. Proponujemy Pani czasami pospacerować po ulicach Nowego Targu, Zakopanego, Szczawnicy, czy też w parku zdrojowym w Rabce. Okaże się, że nie będzie Pani w stanie oddychać. Przekona się Pani, że zastanawianie się nad rzetelnością pomiarów, które prowadzi GIOŚ, w takiej sytuacji jest najzwyczajniej w świecie śmieszne. Proszę zauważyć, że smog nie zatrzymuje się i nie kończy w miejscu tablicy z napisem “Nowy Targ” czy “Rabka”.

Żądamy od Pani zdrowego rozsądku, podjęcia zdecydowanych kroków i odważnych decyzji w dalszych zapowiadanych przez Panią pracach Komisji Ochrony Środowiska. Ponadto żądamy traktowania naszego zdrowia z należytym szacunkiem, ponieważ jest ono dla nas bezcenne.

Z poważaniem,

Nowotarski Alarm Smogowy

NT24TV 22.03.2017
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również