nowytarg24.TVPORTAL INFORMACYJNY NOWOTARSKIEJ TELEWIZJI KABLOWEJ
Pogoda
Stan powietrza
Kurs walut
Kamery online
reklama

Nowotarskie Narodowe Czytanie – w wyjątkowym anturażu

W sobotę, 8 września br. Miejska Biblioteka Publiczna wzięła po raz kolejny udział w ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku nowotarska odsłona akcji odbyła się w wyjątkowych okolicznościach. „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego czytano bowiem w trakcie przejazdu pociągu retro na trasie: Chabówka – Nowy Targ, w ramach odbywającego się w tym dniu Pikniku Kolejowego. 

Lekturę w rytm jadącego pociągu parowego, czytali: burmistrz miasta Grzegorz Watycha, wiceburmistrz Joanna Iskrzyńska- Steg oraz członkowie Związku Podhalan Oddział Nowy Targ. W nastrojowym klimacie, wśród aktorów przebranych w stroje z epoki, zabrzmiały wciąż aktualne fragmenty powieści Żeromskiego. 

Narodowe Czytanie to akcja społeczna zapoczątkowana w 2012 roku, której celem jest propagowanie literatury narodowej poprzez publiczne czytanie fragmentów dzieł,  również w środkach masowego przekazu. Patronat nad wydarzeniem objęła po raz kolejny para prezydencka. 

Ponieważ tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będą aż dwie lektury. Obok „Przedwiośnia” jest to również Antologia Niepodległości – zbiór 44 powstałych na przestrzeni wielu wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Antologia przygotowana została z myślą o jubileuszowym roku.

W poprzednich latach, w ramach akcji odczytywano fragmenty: „Pana Tadeusza”, „Trylogii”, „Lalki”, „Quo Vadis”, „Wesela” i dzieł Fredry.

/os

fot. MBP Nowy Targ

2 0

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Jeszcze nikt nie komentował tego arytukłu.
Twój komentarz może być pierwszy!

Ostatnie nowości

© 2016 Nowotarska Telewizja Kablowa. ul. Józefczaka 1, 34-400 Nowy Targ
projekt i wykonanie: Scepter Agencja interaktywna