Kamery live
prognoza pogody

Nowi prezesi w miejskich spółkach

4 kwietnia 2016 16:23

Podczas zwołanej pospiesznie konferencji prasowej, burmistrz Grzegorz Watycha przedstawił nowych, wybranych w konkursach, szefów miejskich spółek. Od 1. maja Zakładowi Gospodarki Mieszkaniowej prezesować będzie wybrana spośród trójki kandydatów Dorota Burdyn. Od jutra stanowisko prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej obejmuje Grzegorz Ratter.

Nowi prezesi w miejskich spółkach

Nowa szefowa ZGM-u pracowała do tej pory w Urzędzie Skarbowym. Sprawdzianem dla niej ma być budowa nowego bloku komunalnego i pozyskanie środków zewnętrznych na ten cel. Nowy prezes MPEC-u, który konkurował z pięcioma innymi kandydatami, przez wszystkie lata swoje pracy zawodowej zwiany był z ciepłownictwem. Pochodzi ze Śląska, w Nowym Targu znalazł się dzięki tutejszej żonie. 

Grzegorz Ratter został wybrany w drugim konkursie, ponieważ pierwszy nie został rozstrzygnięty – jak wyjaśniał burmistrz – z powodu przedstawionych przez trzech kandydatów koncepcji, które nie satysfakcjonowały Rady Nadzorczej spółki. Zresztą liczba kandydatów w drugiej turze dwukrotnie wzrosła, możliwości wyboru były większe. 

Zawodowa ścieżka nowego prezesa zaczęła się w Energomontażu Katowice. 10 następnych lat przepracował on Elektrociepłowni Zabrze, pnąc się od szeregowego inżyniera do stanowiska zastępcy szefa utrzymania ruchu. Jednocześnie cztery lata przepracował w Radzie Nadzorczej Elektrociepłowni. Na 7 lat związał się potem z francuską firmą budowlaną, kierując Oddziałem Południowym tej spółki, a od 2 lat pracuje w nowotarskim MPEC-u, jako kierownik eksploatacji systemu ciepłowniczego. Nadzorował instalowanie nowych filtrów, które emisję pyłu liczoną w miligramach na metr sześcienny powietrza pozwoliły zmniejszyć z 400 do mniej niż 20. 

Dokonując zmian w Radzie Nadzorczej i na stanowisku prezesa spółki, burmistrz liczy na taką współpracę, która pozwoli kontynuować rozmowy rozpoczęte z Geotermią Podhalańską S.A., doprowadzi do powstania nowej strategii rozwoju firmy, pozwoli odpowiedzieć na pytanie o ekonomikę doprowadzenia do miasta ciepła z wnętrza ziemi i o ewentualną potrzebę szukania innych jeszcze źródeł ciepła. 

Sam nowo wybrany prezes deklaruje, że chce na początek „ocieplić wizerunek spółki” działaniami proekologicznymi, informacyjnymi i edukacyjnymi. Zapowiada też np. większe wykorzystanie agregatu kogeneracyjnego w miejskiej pływalni, który produkuje energię z gazu. Spadek cen ciepła uważa natomiast za realny po pozyskaniu nowych odbiorców, w obiektach Urzędu Miasta i Starostwa, także po przyłączeniu do miejskiej sieci dużych inwestycji.

/AS

NT24TV 04.04.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również