Kamery live
prognoza pogody

Nowe kawiarenki na Rynku, czyli 300 metrów kwadratowych Europy.

17 maja 2016 15:20

31 maja 2016 roku to dzień, kiedy kończą się umowy zawarte z dzierżawcami obecnych punktów gastronomicznych z ogródkami na nowotarskim Rynku.  W miejsce obecnie istniejących – nowotarski  magistrat chce wybudować estetyczne i funkcjonalne budynki gastronomiczne.  Decyzją  Rady Miasta wygospodarowano na ten cel pół miliona złotych.

Nowe kawiarenki na Rynku, czyli 300 metrów kwadratowych Europy.

     Po marcowej sesji Rady Miasta zapadła decyzja o rozpisaniu przetargu na budowę dwóch kawiarenek z niezależnymi , funkcjonującymi całą dobę i ogólnodostępnymi dla nowotarżan toaletami na płycie rynku. Termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu ofert minął  6 maja 2016.

     Urząd Miasta Nowy Targ idzie dalej za ciosem i już dziś ogłasza przetarg na dzierżawę obiektów gastronomicznych mających powstać na płycie Rynku. Wzorem miast europejskich Urząd Miasta dąży do estetyzacji i ujednolicenia przestrzeni użytkowej reprezentacyjnego miejsca w Nowym Targu. Pod zabudowę i ogródki  przeznaczono 300mkw płyty Rynku.  Szczegóły przetargu dostępne są pod adresem: http://www.nowytarg.pl/wazne.php?w_id=1765 Termin składania ofert mija 31 maja 2016 r. o godz. 10:00.

Od Redakcji:
      Idea uporządkowania przestrzeni Rynku w Nowym Targu na szczęście ma więcej zwolenników niż przeciwników. Dają się również słyszeć głosy mówiące, że skoro Zakopane może mieć swój Park Kulturowy to dlaczego nie Nowy Targ ?

     W „starej unii”, zwłaszcza w Niemczech, kiedy powstaje osiedle domków jednorodzinnych – wszyscy bez większych oporów budują domy z jednakowym pokryciem dachu i jednakową elewacją.  Właściciele restauracji, pubów i kawiarni zlokalizowanych w centrach miast – również muszą trzymać się pewnych wyznaczonych założeń architektoniczno – estetycznych w taki sposób, by ich lokale swoim wyglądem nie kłóciły się z zabytkową tkanką miasta. Co istotne – każdy z tych lokali ma swój niepowtarzalny klimat i specyficzny urok. Nikt nie podnosi argumentów, że to zamach na wolność gospodarczą, ograniczenie swobód i tak dalej, i tak dalej. 
 

     W Europie takie postrzeganie wspólnej przestrzeni publicznej zdaje egzamin od lat. Dlaczego więc nie w Nowym Targu? Zaczynamy od 300 metrów kwadratowych. Na dobry początek.

Tekst: MSX
Fot.: UM Nowy Targ

NT24TV 17.05.2016
Komentarze

Napisz komentarz

Komentarze muszą najpierw zostać zaakceptowane przez administratora. Redakcja nowytarg24.tv nie odpowiada za treść komentarzy internautów.

Zobacz również